Samuel Laurence Cunnane'nin Fotoğraf Sergisi Galeri Öktem&Aykut'ta

Laurence Cunnane, çalışmalarını belgeselci bir gelenek içerisinde kalarak sürdürse de, keskin ve bağlamından ayrıştırılmış detaylara odaklanarak, bütünü göstermekten kaçınan ve böylelikle alışılagelmiş belgeselci ifadeden kendisini ayıran bir üretim tarzını sahipleniyor. Açığa çıkarttıkları kadar gizledikleriyle de kendini tanımlayan fotoğrafları, bakışımızı günlük hayatta gözümüzün önünde olan ancak fark etmediğimiz inceliklere ve anlara yönlendiriyor. Ne var ki, ne denli yakınlaşmaya cüret ederse etsin, kamera yalnızca bir başka engel daha teşkil ediyor. 

Cunnane, bu ikilemin fotoğrafçılığa özgü bir melankolide kristalize olduğunu ve bu melankolinin kendi pratiğinin merkezinde bulunduğunu belirtiyor. Fotoğraf, bir yandan güçlü bir tutku ve yakınlaşma edimi iken, bir yandan da arkasında yüzeyler ve yansımalardan mürekkep bir koçandan başka şey bırakmayan bir disiplin. Nihayetinde nesnelerin beyhudeliğinin açığa çıkışı, fotoğraf çekme ediminden başka elimizde bir değer olmadığına işaret ediyor. Eserin kendisi ise yalnızca bir hasret ve arayışın ispatı.

Yeni Eserler başlığı altında izleyiciyle buluşan fotoğraflar, Laurence Cunnane'ın üretimine devam ettiği ve tanıklık fikrine adanmış serisi içerisinden, çoğunluğu 2016'da, Balkanlar ve Türkiye'de kaydedilmiş görüntüleri yansıtıyor. Günlük hayatın tantanalı akışının içerisinden anları ‘karmaşıklıkları ve güzelliklerini muhafaza eden bir montaja' dönüşmek üzere damıtan Laurence Cunnane, 35mm film ile çalışıyor. Fotoğraflarında gelip geçici ayrıntılar; anda gerçekleşene, göz ardı edilene ve harcıalem olana engin bir hassaslık arz edilerek gözlemleniyor. Samuel Laurence Cunnane'ın eserleri özü itibariyle güncel fotoğraf sanatında nadiren bulunan bir nüans ve estetik duyarlılık taşıyor. 

IADT, Dublin Fotoğraf bölümünü 2011 yılında bitirmiş olan Laurence Cunnane (*1989) fotoğraflarını analog teknikler ile 35 mm filmden kendisi banyo ediyor. Baskıları, izlediği geleneksel üretim yöntemlerinin bir yan etkisi olarak küçük boyutlu oluşu ile ölçülü ve samimi bir karakter kazanarak yapıtının doğasına uygun düşer. Sanatçı son olarak İrlanda'nın saygın sanat mekanı Douglas Hyde'ta, New York'ta THEODORE:Art'ta ve Dublin'de Kerlin Gallery'de tek kişilik sergiler açtı. 

Kerlin Gallery ile işbirliği içinde gerçekleşen Yeni İşler başlıklı sergi 18 Kasım'a dek ziyaret edilebilir. 

http://oktemaykut.com/

Yorumlar