“Levant' ın Gözleri Kartpostal Sergisi

Sergi, Seyhun Binzet'in zengin koleksiyonundan seçilen, 13. yüzyıldan bu yana Avrupalılarca “Levant' adıyla anılan bölgeyi konu alan, 1890 -1920 tarihleri arasında üretilmiş ve büyük bir bölümü postadan geçmiş 240 kartpostaldan yola çıkıyor. Kartpostallar, bugün Suriye, Lübnan ve İsrail sınırları içinde kalan 30'un üstünde yerleşmeden görüntüleri, kentsel ve kırsal yaşamdan kesitleri, bölgenin insanlarını, tarihsel, dinsel ve kamusal yapılarını kapsıyor. 

Serginin amaçlarından biri, yaşadığı en kritik ve dinamik dönemlerden birinde kayda geçirilmiş anlardan yola çıkarak, bölgenin çok kültürlü, çok toplumlu uygarlığından bir kesit sunmak.
Yaklaşık 30 yıllık bir zaman dilimi içinde, o coğrafyada yapılan görsel bir yolculuk gibi düzenlenmiş olan görüntüler, açıklayıcı ve bilgilendirici metinlerle destekleniyor ve günümüz izleyicisinin, serginin içeriğini oluşturan zengin görsel malzemeyi kendi bağlamı içinde algılamasına ve ilişkilendirmesine imkan veriyor.

Düzenleyiciler serginin, her çağda insanlık tarihinin en önemli odaklarından birini oluşturmuş, sayısız mücadele ve tartışmaya konu olmuş bu bölgenin biraz daha iyi bilinmesine katkıda bulunacağına inanıyorlar…

Sergi 18 Ekim-3 Aralık tarihleri arasında Schneidertempel Sanat Merkezi'nde açık olacak.
Sergi programı içinde ayrıca, 01 Kasım Çarşamba saat 18:00 tarihinde düzenlenecek bir panel yer alacak.


Schneidertempel Sanat Merkezi
Bankalar Caddesi, Felek Sokak 1 Karaköy
Bilgi için; Handan Önel
0212 249 0150 

Yorumlar