Yıldız Moran’ın Zamansız Fotoğrafları Antalya'da

fotoğraf sergisiTürkiye’nin akademik eğitim almış ilk kadın fotoğrafçısı olan Yıldız Moran’ın fotoğraf sergisi 10 Şubat -29 Nisan 2018 tarihine kadar Antalya Kültür Sanat’ta sergilenecek.

Sanatçı,12 yıllık kısa kariyerine sığdırdığı sıra dışı fotoğrafları ve kendine özgü şiirsel diliyle Türkiye fotoğraf tarihinin önemli isimleri arasında yer alır. Fotoğrafa ruhunu aklını kendisini katarak görüntünün izini derinleştirmiştir. Fotoğrafın en temel fonksiyonu olan tespitin yanı sıra çok katmanlı tasvir diline ulaşmış ve karelerinde zamansızlığı yakalamıştır.

1950-1962 yılları arasında kaydettiği yaklaşık 8000 negatif arasından seçilerek hazırlanan retrospektif nitelikli seçki Moran’ın kendine ait iç sesini Türkiye ve dünya fotoğraf tarihi içindeki görünürlüğünün izlerini de derinleştiren yeni bir okumayla ortaya koyabilmeyi amaçlıyor. Sanatçı Yıldız Moran “Konu insandır benim için. Ben onunla iki insan olarak bağımı kurarım. Fotoğrafçı olmam hiçbir zaman ön planda değildir. İkimiz selamlaşırız, konuşur, dertleşiriz. Yakınlık kurulur. Ben bu arada açımı arar, yerimi bulur, çerçevemi saptarım.’’ Diyor.

Yıldız Moran Arun 1932 yılında İstanbul’da doğdu. NemideMoran ile A. VahidMoran’ın üç çocuğunun en küçüğüdür. 1950 yılında dayısı sanat tarihçisi Mazhar Şevket İpşiroğlu’nun önerisiyle İngiltere’ye fotoğraf eğitimi almaya gider. Bloomsbury Technical College’da ve EalingBroadway Technical College’da fotoğraf eğitimi gördü; OldVic Tiyatrosu’nun meşhur fotoğrafçısı John Vickers’in yanında fotoğrafçılığa başladı. İlk sergisini 1953’te Cambridge’te açtı, 1954’te Londra’da beş sergi gerçekleştirdi. Sergileri büyük ilgi gördü. Yıldız Moran 1962 yılında Özdemir Asaf ile evlenir ve fotoğrafçılık mesleğini bırakır. Bu evlilikten3 tene çocuğu olur.

Kaynak: http://www.bolgemuhabirligi.com


Yorumlar