Cengiz Karlıova ile 45 Yıl Boyunca ''Hep Birlikte''

CENGİZ KARLIOVA – HEP BİRLİKTE
Kendisini görsel bir hikaye anlatısı olarak gören fotoğrafçı Cengiz Karlıova fotoğraflarında tanıklık ettiği ana, ve o anın bir parçası olmayı fotoğrafın olmazsa olmazı olarak görür. Özel anları çekerken bile görüntülediği insanların yüzünde en ufak bir rahatsızlık görmeyiz. Coşkulu kalabalığın doğal bir parçası olabilmek, insan hikayeleri anlatmaya soyunan has fotoğrafçıların ortak özelliğidir: Bu nedenlerle Cengiz Karlıova kendi tarzının en önemli ustalarından birisidir.
Karlıova’nın ‘Hep Birlikte’ sergisi; sanatçının daha önce ülkemizin farklı bölge ve ortamlarından oluşturduğu “Hıdrellez”, “El Emek”, “Hep Birlikte”, “İznik”, “Yağlı Güreş” ve “Pazarlık” isimli 6 ayrı projesinden oluşmakta. 

CENGİZ KARLIOVA – 45 YIL
Meslekte 45. Yılını dolduran Cengiz Karlıova, “zanaattan sanata” geçmeyi başaran doğal içgüdüsünü, merak duygusunu, görsel hikaye anlatma tutkusuyla 45 yılını geride bıraktı. Karlıova, fotoğraflarında her zaman perspektif ve doğru ışığı aradı ve bazı zamanlarda fotoğrafında simetriye ağırlık verdi. Sıradan bir ana bile üslubunu ve tarzını katan fotoğrafçı, kişisel üslubu ile dikkat çekiyor. 
Tarihin sıradan anlarına ruh katmak, üslubu olan usta fotoğrafçıların işidir. Cengiz Karlıova fotoğrafları da ilk bakışta ayırt edilebilen kişisel üsluba sahip fotoğraflardır. 
Zaman içinde biriken büyük arşivden sanatçının fotoğrafını özetleyerek oluşturulan ’45 yıl’ sergisi adeta zaman tünelini andırıyor. (15 Şubat - 18 Mayıs 2018 )

www.istanbulfotografmuzesi.com

Yorumlar