Ülkemizdeki Fotoğraf Temalı Müzeler

Karşıyaka Belediyesi Hamza Rüstem Fotoğraf Evi

İzmir’in en köklü fotoğraf stüdyolarından biri olan Hamza Rüstem Fotğrafhanesi’nin yaklaşık yüzyıllık bir geçmişe sahip olup arşiv ve fotoğraf makinası koleksiyonundan oluşmaktadır. Koleksiyonu torunu Mert Rüstem Karşıyaka Belediyesi’ne bağışlamıştır. Fotoğraf Evi’nde, tarihi değere sahip orjinal fotoğraf makinaları, fotoğraflar, fotografik efemera (antika ve koleksiyon değerine haiz değerli kayıt), çeşitli fotoğraf makinası ekipmanları, tarihi, ticari ve erken yüzyıla ait tipik bir fotoğrafhane stüdyosunun canlardırıldığı etnografik nitelikli tarihsel stüdyo ve karanlık oda ve gezici camera obscura bulunmaktadır.Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makineleri Müzesi

İstanbul Bakırköy'de bulunan müzede Hilmi Nakipoğlu'nun topladığı fotoğraflar ve fotoğrafçılıkla ilgili malzemeler sergileniyor. 1896 model fotoğraf makinesinden günümüze kadar geniş bir yelpazede çeşitli marka ve ölçüde bine yakın fotoğraf makinesi bulunmakta.  Taşınabilen ve taşınamayan stüdyo tipi fotoğraf makinelerinden, çift objektifli makinelere, casus veya mini makinelerden, Leica filmle kullanılan makinelere hatta poloraid filmle kullanılan makineleri bile görebilmeniz mümkün. Müze koleksiyon kültürünün tanıtılması ve özellikle çocuklara ve gençlere öğretilmesi amacıyla kurulmuş. Fotoğrafçılık ve makinelere tutkulu olan herkesin gezip görmesi gereken bir yer.


1896’dan günümüze kadar gelen makineler ve onların teknolojik değişimlerini gözlemleyebileceğiniz müze hafta içi her gün 9:00-17:00 saatleri arasında açık ve giriş ücretsiz. 


İstanbul Fotoğraf Müzesi

İstanbul Fatih Belediyesi ve Fotoğraf Dostları derneğinin katkılarıyla 2011 yılında kurulan müzede fotoğrafa dair kitap vb. yayınları satın alabileceğiniz gibi belli periyodlarda sergilenen çeşitli fotoğrafçıların sergilerini de izleyebilirsiniz. İstanbul'un tarihi Kadırga semtinde bulunan müzede toplam 5 sergi salonu ile arşiv odası ve bir kütüphane yer almaktadır.Mysia Fotoğraf Müzesi

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde bulunan Mysia Fotoğraf Müzesi bünyesinde teknik ve görsel sergilemelerin yanı sıra, ayrıca siyah-beyaz fotoğraf karanlık odası ve eğitimleri, kütüphanesi, fotoğrafçıların görsel ifade biçimlerini çeşitlendirebileceği atölye çalışmaları, geleneksel hatıra fotoğraf çekim alanları ve kış bahçesi ile fotoğrafın büyülü dünyasını ziyaretçilerine taşıyor.Malatya Fotoğraf Müzesi

Malatya Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle kurulan ve koleksiyoner Baki Tamer Selçuk tarafından toplanan 1890 adet fotoğraf makinesi sergileniyor. Malatya Sanat Sokağı içerisindeki 2 katlı ahşap evde oluşturulan müzede analogdan dijitale (üretim tarihleri 1876-2010 ) çok çeşitli özelliklerdeki fotoğraf makineleri görülebilir. Müzenin ve koleksiyoner Baki Tamer Selçuk'un ilginç hikayesini okumak için tıklayınız.

Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi

Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi’nde; Osman Yaşar Tanaçan tarafından Eskişehir'in Odunpazarı Belediyesine bağışlanan fotoğraf makineleri, fotoğraflar, fotoğrafçılıkta kullanılan çeşitli aletler, kitap ve dergilerden oluşan koleksiyon yer alıyor. 

Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi, 4 ayrı salondan oluşuyor. Birinci salon; kütüphane, arşiv ve atölye odası olarak düzenlenirken; ikinci salonda fotoğraf makineleri sergileniyor. Üçüncü salonda da ikinci odanın kronolojik sırasını takiben fotoğraf makineleri sergilenecek. Dördüncü salonda ise ziyaretçilerin Odunpazarı ile ilgili hatıralar kazanacağı tamamen interaktif düşünülmüş bir dekor odası bulunuyor. Bu salon içerisinde aynı zamanda; filmlerin nasıl yıkandığını (tab edildiğini) gösteren bir karanlık oda yer alıyor. Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi’nde ayrıca belirli süre aralıklarıyla; profesyonel ve amatör fotoğraf sergilerinin yapılacağı bir alan oluşturuldu. 


Paşa Mahallesi Kemal Zeytinoğlu Caddesi No: 6 (Odunpazarı Kurşunlu Külliyesi) adresindeki Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi, Pazartesi hariç hafta içi her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. 


Yorumlar