Doğadabuan İkinci Baskısı ile Raflarda Yerini Aldı

İlk baskısı ile büyük ilgi uyandıran “Doğadabuan” Kitabı ülkemizin benzersiz biyolojik çeşitliliğini tanıma ve keşfetmek için bir rehber kitap niteliğinde hazırlandı. Kitabın yazarı Hüseyin Çağlar İnce, kitabın ilk baskısı ile insanları doğa gözlemine başlamaları için teşvik eden projesine ikinci baskısında da devam ediyor. Kitabı toplu alan öğrenci gruplarında ücretsiz doğa eğitimi veriyor.

Biyolojik çeşitliliği ile dünyanın en zengin coğraflarından birine sahip olan Türkiye'nin hazine değerindeki türleri keşfedilmeyi bekliyor. İlkbaharda Edirne'den Ardahan'a muhteşem bir uyanışa sahne olan Türkiye coğrafyasında bazen bir yol kenarında, bazen de pencerinizin önünde ansızın karşınıza çıkıp kayboluveren o rengarenk kuşları artık daha kolay tanıyabileceksiniz. Doğa gözlemine başlama rehberi niteliğindeki 'Doğadabuan' kitabı raflardaki yerini aldı. Biyomühendis Hüseyin Çağlar İnce'nin kaleme aldığı Doğadabuan, Türkiye'nin önde gelen bilim insanlarının danışmanlığında doğa gözlemine başlama rehberi olarak tasarlandı. Kitapta, ülkemizde bulunan ve en yaygın görülen kuşlar kelebekler, kurbağa ve sürüngenler, memeliler, ağaç ve çalılar yer alıyor.


Türkiye’nin biyolojik ve kültürel çeşitliliğinin tanıtılması ve korunmasına yönelik yaptığı çalışmalarla tanınan Biyomühendis Hüseyin Çağlar İnce'nin hazırladığı 'Doğadabuan' kitabı A7 Kitap Yayınlarından çıktı. Türkiye'nin önde gelen bilim insanlarının danışmanlığında hazırlanan kitap, doğa gözlemine başlama rehberi özelliği taşıyor.

Doğada ansızın karşınıza çıkıveren ve ne olduğunu düşünmenize bile fırsat kalmadan kaybolup giden canlıları geçmiş kültürlerdeki izleriyle ve hikayeleriyle birlikte tanıma fırsatı bulabileceğiniz kitap, basit anlatımı ve özgün tür fotoğraflarıyla doğadan giderek uzaklaşan kent insanıyla, her zaman doğayla iç içe yaşayanlara aynı anda hitap edecek şekilde tasarlanmış. Doğada tıpkı serçe ya da çam ağacı gibi en sık görülen canlı türlerini bir araya getiren kitabı elinize aldığınızda, bir ispinoz kuşu ya da sarı azamet kelebeğini, bir gelengi ya da ağaç kurbağasını, sandal veya sedir ağacını rahatlıkla tanımlayabileceksiniz.


Türkiye’nin konusunda önde gelen bilim insanlarından oluşan Doğadabuan kitabının bilim kurulunda, Yrd. Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz (Kuşlar), Doç. Dr. Evrim Karaçetin (Kelebekler), Prof. Dr. Mustafa Sözen (Memeliler), Prof. Dr. Yusuf Kumlutaş ve Prof. Dr. Çetin Ilgaz (Sürüngen ve Amfibiler), Prof. Dr. Tuncay Neyişçi (Ağaçlar ve Çalılar) gibi isimler yer alıyor. Tür seçimlerinden metin ve haritalamaya kadar bilimsel danışmanlığını üstlenen uzmanların denetiminde hazırlanan kitap Türkiye'nin doğa rehberi olmaya aday.


Türk Sinemasının usta oyuncularından biri olmasının yanında aynı zamanda bir uzman ekolog olan Ediz Hun'un yazdığı önsözüyle okurla buluşan Doğadabuan kitabında, 30’un üzerinde profesyonel doğa fotoğrafçısının çektiği 220 canlı türüne ait toplam 320 fotoğraf yer alıyor. Her bölüm için haritalar ve infografik tasarımlar hazırlanan kitap, doğa tutkunları tarafından ilgiyle karşılandı.

Kitabı satın almak için tıklayınız.


Yorumlar