Sergi:Yazın Dünyamızdan Kayan Yıldızlar

OLYMPUS GALERİ, FOTOİSTANBUL Fotograf Festivali kapsamında fotograf dünyamızın usta ismi Ozan SAĞDIÇ'ın YAZIN DÜNYAMIZDAN KAYAN YILDIZLAR isimli fotograf sergisine evsahipliği yapıyor...

Ozan SAĞDIÇ, edebiyat dünyamızdan bugün artık aramızda olmayan değerli sanatçılarının portrelerinden küçük bir seçki sunuyor.

YAZIN DÜNYAMIZDAN KAYAN YILDIZLAR
“Benim arabam çift atlı; biri belgecilik öbürü sanat” diyor Ozan Sağdıç. Ve şunu ekliyor: “Bu söz bence çağdaş fotojurnalizmin özeti gibi algılanmalıdır. Evet, temelde bir foto muhabiriyim, ama sanata sırtımı dönemem. İletişim adına belge üretirken iki ana hedef var. Toplumları, olan bitenden haberdar etmek ve bir olguyu tarih içinde kalıcı kılmak. Dolayısıyla insanlığın genel belleğinde bir yer edinmek. İçerik elbette mutlak gerçek olmalıdır. Ancak gerçeğin yansıtılmasında türlü yollar vardır. Hoş bir üslup, güzel bir yorum. İşte bu da işin püf noktası, sihri, sanat tarafı. Hiç kuşkusuz, işinize estetik katarsanız, mesajınız daha etkili olacaktır.

Sanatında gazeteci gözlemciliği ile sanat fotografçısı duyarlılığını bağdaştıran Sağdıç'ın doğal olarak ürün yelpazesi çok geniş. Onun bu seferki sergisinde izleyecek olduğumuz, yaşadığı çağın, bugün artık aramızda olmayan değerli sanatçılarının portrelerinden küçük bir seçki. Şimdilik sadece yazın dünyasından. Fotografların içinde stüdyo ortamı hazırlanarak çekilmiş olanları da var, doğal ortamlarda, ya da bir etkinlik sırasında yakalanmışlar da... 1887 Doğumlu Abdülhak Şinasi Hisar'dan 1936 doğumlu Sevgi Soysal'a, 1959'da vefat etmiş Ruşen Eşref Ünaydın'dan geçen yıl yitirdiğimiz Halil İnalcık'a kadar 30 değerli insanımız, yazar, şair ve gazetecimiz, Edebiyat alemimizin gelip geçmiş yıldızları adına, sergi salonunun panoları üzerinden sizlere bakar olacak. Fotografların çekiminde çoğunlukla Leica M serisi kameralar kullanılmıştır.

Yorumlar