The Myth of Men Fotoğraf Sergisi Leica Gallery İstanbul'da

Leica Gallery Istanbul, 8 Eylül – 2 Aralık tarihleri arasında Ahmet Polat’ın “The Myth of Men” başlıklı fotoğraf ve videolardan oluşan kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 

15. İstanbul Bienali’ne paralel olarak gerçekleşecek sergi, son yıllarda toplumsal cinsiyet çalışmalarının gündeminde olan erkeklik sosyolojisini konu ediniyor. Erkeklik sosyolojisi; kadınlık ve toplumda kadın olmak üzerine devam eden toplumsal cinsiyet çalışmalarına erkeklik ve toplumda erkek olmak kavramlarını ekliyor. 

Ahmet Polat, toplumdaki “erkeklik” kavramına farklı açılardan yaklaşıyor; temsil ettikleri sıfatlardan sıyrıldıkları kişisel zamanlarında hareketlerine ve hatta mimiklerine odaklanıyor; fiziksel ve duygusal samimiyeti ön plana çıkarıyor. Çekimleri Hollanda, Belçika ve Türkiye’de, genellikle erkeklerin bir araya geldiği kahvehane, sanayi mahallesi veya berber gibi klasik mekanlarda gerçekleştirilen The Myth of Men, aynı zamanda proje erkeklere özgü sünnet, pehlivan güreşi veya semazen öğretisi gibi ritüelleri de kaydediyor. Projelerinin üretim ve sunum aşamalarında yeni üretim teknikleri ve sunumları tercih eden Polat, Leica lensleri kullanılarak yapılan çekimlerde filmden fotoğrafa değil, fotoğraftan filme ulaşarak, yavaşlatılmış görüntülerle hareketli fotoğraflar üretiyor. Tek bir imajın yanıltıcı olabilecek temsiliyetine karşılık karakterleri canlandırıyor.Hollanda’da araştırmalarına başlanan ve Türkiye’de de gerçekleştirilen röportaj ve çekimlerle devam eden The Myth of Men projesi, Mondriaan Fund ve İstanbul Hollanda Konsolosluğu tarafından destekleniyor ve sergi, tiyatro oyunu ve konuşma serilerinden oluşuyor. 8 Eylül’de Leica Gallery Istanbul’da gerçekleşen açılışla dünyadaki ilk gösterimi yapılan The Myth of Men sergisinin tiyatro oyunu Hollanda’da gösterime başladı. Sergi boyunca düzenlenecek paralel etkinlikler kapsamında erkeklik sosyolojisi üzerine konuşmalar da Leica Gallery Istanbul’da yer alacak.

Belgesel niteliğindeki projelerinde görsel anlatımın yanı sıra hikayeye de önem veren Ahmet Polat, bugüne kadar birçok ülkede sergilenen Dark Moon, Kemal’s Dream ve A Bridge Too Far projelerinde olduğu gibi çeşitli coğrafyalarda yaşayan farklı kimliklerden insanları anlamayı ve anlatmayı tercih ediyor. Hikayelerindeki kişilerin özel hayatlarına kendini davet ettiriyor, dışarıdan görünene değil, kişisele odaklanıyor. Bunu yaparken, toplumda kabul edilmiş yer ve kimliklerinden başlayarak, şehirle olan ilişkilerine, geleneklerini yaşama ve yaşatma yollarına ve kişisel bakış açılarına kadar iniyor.

Ahmet Polat / 1978 doğumlu Türk-Hollandalı fotoğrafçı Ahmet Polat, Hollanda, St. Joost Akademi'den mezun olduktan sonra kariyerine İstanbul ve Hollanda’da devam etmiştir. Polat, dünyanın en önemli fotoğrafçılık kurumu olan ICP'nin (International Center of Photography - Uluslararası Fotoğraf Merkezi) düzenlediği 22. Infinity Awards'da "Genç Fotoğrafçı" ödülünü kazanan ilk Türk fotoğrafçı olmuştur. Sanatçının "Kemal’s Dream" adlı kitabı 2012 yılında Unseen Amsterdam Fuarı'nda tanıtılmıştır. 2013 yılında Hollanda'daki en geniş kapsamlı fotoğraf ödülü olan Dutch
Doc Award'a, "Kemal’s Dream" ve "Esmer Ay" isimli iki farklı projesi ile aday gösterilmiştir. Hollanda'da ülke çapında düzenlenen FOTOWEEK Fotoğraf Festivali tarafından "Hollanda’nın Fotoğraf Elçisi" ünvanına layık görülmüştür.

Ahmet Polat, 2001 yılından beri Hollanda ve Türkiye’de farklı şehirlerde yer alan galeri, müze ve bienallerde kişisel sergiler gerçekleştirmiş, karma sergi ve fuarlara katılmıştır. Polat aynı zamanda Vogue Türkiye ve Fransa, Harper's Bazaar, Paris Match, Marie Claire, New York Times, Quest ve Vice gibi çeşitli uluslararası dergiler için de reklam ve moda fotoğrafları çekmiştir.

Yorumlar