Gürsel Bektaş'ın Işığın Arka Yüzü İsimli Sergisi Canon Galeri'de

CANON GALERİ'de 13 Ekim - 09 Kasım 2012 tarihleri arasında Gürsel BEKTAŞ'ın IŞIĞIN ARKA YÜZÜ isimli çalışmasını izleyebilirsiniz. 

Fotograf bir ipucudur. Herkesten önce ve önde gider. Fotograf kendi dâhil hiç bir şeyi tamam etmez ama yön gösterir. Her fotografçı son fotografını çekmek, hikâyesini tamama erdirmek için uğraşır. Fotografçının olmadığı her yerde her an hayat akıp giderken sadece bir yerde olmak fotografçılığın ironisidir.Zaman nehir gibi akıp giderken bizler ondan su çalan hırsızlarız. Bir nehirde aynı su ile iki kere yıkanılamadığı gibi, aynı anda iki fotograf çekemez insan. Bir avuç sudur bu dünyadan payına düşen. İşte bu sergi bir avuç suyun bir damlasıdır. 

Fotograf sıradan, basit ve olağan ne varsa odur, karmaşık değildir. Her fotografın dışında kalan, fotografçının tercih etmediği, göstermek istemediği, çekemediği ya da çekmediği zamanlar olur. Mutlak karanlıkta ve aydınlıkta fotograf çekemezsiniz. Işık fotografın olmazsa olmazıyken, onu ışığa gark edemez kimse. Her bir anın sonrasını bilmediğimiz hayat, kendine ipuçları üretirken, çekilen her fotograf da bir sonraki fotografa taşır insanı. Gizden bahsetmiyorum, her şey ortada birbirine bağlıdır ama bilemeyiz. 
Her fotografın öncesi,sonrası ve arka yüzü vardır, ışığın da.. Işığın Arka Yüzü, gördüğüm, durup baktığım, yollarında adımlarımın olduğu şehirlerde, o şehirleri anlamaya çalıştığım yolculuklarımda, doğuda Mardin’den başlayıp, en çok İstanbul’da soluklanan ve batıda Londra’ya uzanan ters ışık fotograflarından oluşuyor. Fotograflarda öne çıkan kişi ya da nesneler fotograftan ya da aslında hayattan bir anlığına soyutlanırken, aynı anda hayatın kendisini anlatan kısa hikayeler yazıyor ve ipuçları veriyorlar. 
Fotograf sadece bir ipucudur, bir şey söylemez. Aslolan yaşadıkların ve anladıklarındır. Asıl olan anlam taşıyan her şeydir. Anladıklarımla bir şeyler anlatabilirsem ne âlâ.. 


Gürsel Bektaş / Kabataş – Eylül 2012

Gürsel BEKTAŞ
1982 Balıkesir doğumludur. İlköğretim ve lise eğitimini Balıkesir’de tamamladı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği eğitimi aldı. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sinema-TV Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Fotografa herhangi bir başlama hikâyesi yok. Niye fotograf çektiğini soranlara net bir cevap verememekle beraber, fotograf çekerek bu sorunun cevabını bulmaya çalışıyor. Yaklaşık 5 yıldır fotograf çekiyor. Çeşitli fotograf dergilerinde ve karma sergilerde fotografları yer almakla beraber; yurtiçi ve yurtdışı yarışmalarda sergilemeleri ve dereceleri bulunmaktadır.  Işığın Arka Yüzü ilk kişisel sergisidir.


İstiklal Caddesi Galatasaray Han No: 120 Kat 2A Beyoğlu - İSTANBUL
www.fototrek.com/bizkimiz.html

Yorumlar

Ays dedi ki…
çok faydalı ve güzel paylaşımlarda bulunuyorsunuz

Kendi adıma gönülden teşekkür ederim

Kolay gelsin

Bu blogdaki popüler yayınlar

Foto Gaste Fanzin İçin Açık Çağrı

İlham Veren Projelerde İlk Konuk Zararsız Haller ile Demet Açıkgöz