Abdülhamid'in Fotoğraf Arşivi Belgesel Oldu

911 albüm ve 36.585 kare fotoğraf, Osmanlının son dönemlerine ait olağanüstü bir hazine. Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu 150 yıl öncesine tarihi bir yolculuğa çıkartıyor bizleri. Bu koleksiyonun oluşmasında en büyük katkı ise şehzadeliğinden itibaren fotoğrafa büyük ilgi gösteren Sultan II. Abdülhamid.

“Her resim bir fikirdir. Bir resim yüz sayfalık bir yazı ile ifade olunamayacak siyasi ve hissi manaları ifade eder” diyen Sultan, 33 yıllık hükümdarlığı süresince fotoğrafın gücünden büyük oranda istifade etti. Saraydan dışarı pek çıkmayan Sultan Abdülhamid fotoğraflar yoluyla hem imparatorluğun her köşesinden haberdar olmuş, hem de özel yaptırdığı albümleri kamu diplomasisinin aracı olarak kullandı.

Peki bu fotoğraflar nasıl çekildi, kimler çekti, bu koleksiyon nasıl oluştu? Abdülhamid niçin bu kadar fotoğrafa meraklıydı? Dönemin en önemli fotoğrafçıları olan Abdullah Biraderler nasıl saray fotoğrafçısı oldu? Bu soruların izini süren Saraydan Bakmak Belgeseli ekibi İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi’nde özel olarak korunan albümlerin dünyasına girerek Albümlerin sayfalarında zaman yolculuğuna çıktı. Fotoğraf sanatçısı Kamil Fırat’ın rehberliğinde fotoğrafların ve fotoğrafçıların hikayelerini dinledi. Yine 33 yıl Abdülhamid’e ev sahipliği yapan Yıldız Sarayı’nın kapılarını araladı.


Yerli, yabancı pek çok tarihçi, fotoğrafçı, sanat tarihçisi ile röportajlar yapılan belgesel filmde Abdülhamid’in gönderdiği 51 fotoğraf albümün bulunduğu Amerikan Kongre Kütüphanesi’nde çekimler gerçekleştirildi. Canlandırmaların da yer aldığı belgesel film 19. yüzyılın panoraması niteliğindeki Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu’nu günışığına çıkarıyor, bugüne taşıyor.

http://saraydanbakmak.com

Filmin Künyesi;

Ümran Safter Yapımcı/Yönetmen/Senarist

Ahsen Diner /Yapımcı

Bülent Yılmaz / Görüntü Yönetmeni

Orkun TelliGörüntü Yönetmeni

Erol Çulhacı / Kurgu Yönetmeni

Derya Türkan / Besteci

Esra Yeşilçimen / Uygulayıcı Yapımcı

Suraj Sharma / Yapım Danışmanı

Kamil Fırat / Proje Danışmanı

Melek ÖzyetginProje Danışmanı


Yorumlar