Foto Kitap:An'a Tanıklık

Bütün sanatların temel meselesi, bilindiği gibi insanı tanımaktır. Mesleği bizler gibi yöneticilik olanların, aynı zamanda bir sanat dalına ilgi göstermeleri, bu uğurda atılmış adımların en anlamlısı olsa gerek. Çünkü bilindiği gibi insanı tanımadan topluma hizmet etmek mümkün değildir.

Böyle düşününce, yönetici mesaisinin kalitesi aslında onun bekleme odasının kalitesiyle de ilgilidir. Bir sanat dalıyla uğraşmak, herhangi bir sanatı amatör olarak icra etmek, bize göre dinlenme alanlarının en güzelidir. En niteliklisidir. İnsanı anlama okulunun en güzel öğretmenidir.

Bu şiarla yıllar önce elimize aldığımız fotoğraf makinemiz, bize uzun yolculuklarda, farklı kültür ve iklimlerde yarenlik etti, yoldaşlık etti. Yaşadığımız en ilginç anlara tanıklık etti.
Uzun vazife toplantılarından sonra, farklı bir kültürün bir ürünü, sokaktaki bir çocuk oyunu, bir yaşlı kadının jesti, gülüşü veya cömert ikramı, bir sürücünün ilginç davranışı, bir gün batımının o iklime has görüntüsü hep ilgi alanımıza girdi.

Uzun yıllar boyunca farklı kültürlerin izini sürdük. İnsanların, farklı kültürlerin en özgün “an”larını kadrajımıza almaya gayret ettik. Elbette her karenin bizde ayrı bir hikayesi var. Hepsi birleşip uzun ve engin insanlık ırmağına açılıyorlar.

Nihayetinde her şey, her zaman
“O an” içindi. O anı yakalamak, bütün ruh haliyle kadrajlamak ve saklamaktı bütün derdimiz.

Kitabı satın almak için tıklayınız.

Yorumlar