AA Istanbul Photo Awards 2017' sergisi BM Genel Merkezi'nde Açılacak

Anadolu Ajansı (AA) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Istanbul Photo Awards 2017" uluslararası fotoğraf yarışmasının ödül alan fotoğrafları, 16 Ekim'de New York'ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nde sergilenecek.

"Istanbul Photo Awards 2017"nin ödül alan fotoğrafları, BM Genel Merkezi'nde bu yıl ikincisi düzenlenecek sergide sanatseverlerle buluşacak ve ziyaretçiler sergide dünya kamuoyunda ses getiren olayların görsel özetini bulacak.

AA Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Şaban Kızıldağ'ın ev sahipliğinde gerçekleşecek serginin açılışına Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, BM, daimi temsilcilik ve konsolosluk yetkilileri, ulusal ve uluslararası medya kuruluşu mensupları ve Türk toplumu temsilcileri katılacak.

17 ülkeden 22 fotoğrafçıya ödül verilen yarışmanın resmi sponsorluğunu Türk Hava Yolları ve TİKA üstlendi. 

Dünyanın dört yanından etkileyici kareler
Yarışmada, "Yılın fotoğrafı" ödülünü, Fransız foto muhabiri Frederic Lafargue'nin Paris Match için Irak'ta çektiği "DEAŞ'tan Kaçış" fotoğrafı kazanmıştı.

Aris Messinis, AFP için çektiği "Akdeniz'de Ölüm" başlıklı serisiyle "Seri Haber" kategorisinde birincilik ödülünün sahibi olurken, Adam Pretty, Getty Images için çektiği "Yüzeyin Altında" başlıklı fotoğrafıyla "Tekil Spor" dalında, Patrick Smith de Getty Images için çektiği seriyle "Seri Spor" alanında birinciliğe layık görülmüştü.

Mary Gelman, kadın mağdurlar konulu serisiyle "Seri Portre" kategorisinde birincilik alırken, jüri "Tekil Portre" kategorisinde ödüle layık eser bulamamıştı.

Kemal Jufri, "Öksüz Orangutanları Beslemek" başlıklı fotoğrafıyla "Seri Doğa & Çevre" kategorisinde birinci olurken Johnny Miller, Millefoto için çektiği "Papwa Sewgolum Golf Sahası" başlıklı serisiyle "Tekil Doğa & Çevre" kategorisinde birincilik almıştı.

Jüri, Gazze'de yaşayan serbest foto muhabiri Hosam Salem'i "Gazze'de Sokak Antrenmanı" başlıklı fotoğrafıyla "Genç Foto Muhabiri Ödülü"ne layık görmüştü.

Haber, spor, portre, doğa ve çevre fotoğrafı dallarında tekil ve seri fotoğrafların değerlendirilerek ilk üçe giren eserlerin belirlendiği yarışmaya, yaklaşık 25 bin fotoğraf başvurusu olmuştu.

Kaynak:http://aa.com.tr

Yorumlar