İFSAK'tan Tek Karelik Fotomaraton

İFSAK'ın fotoğraf dünyamıza kazandırdığı daha sonra birçok dernek ve kulüp tarafından da yapılagelen FOTOMARATON'un ilki 5. İFSAK FOTOĞRAF GÜNLERİ kapsamında Aralık 1989'dagerçekleştirmiştir.

İFSAK 24. İSTANBUL FOTOĞRAF GÜNLERİ kapsamında gerçekleştirilecek 18. FOTOMARATON diğerlerine oranla daha değişik bir anlayışla fotoğraf severlerin karşısına çıkıyor. "Tek Karelik FOTOMARATON"… Yeni yapı ilk FOTOMARATON'un fikir sahiplerinden biri olan ve 24. FOTOĞRAF GÜNLERİ'NİN Düzenleme Kurulunda yer alan Orhan Cem Çetin'in önerisi ile geliştirildi. Filmli dönemde yarışma için üretim katılımcılara verilen bir rulo filmle sınırlıyken, sayısal dönemle birlikte kısıt birkaç yüz kareye yükselmişti. 18. FOTOMARATON katılımcılarını daha çok filmli dönemde kalan, sayısallaşma ile giderek uygulanmayan, unutulan prensipleri -fotoğrafı ilk önce zihinde kurma, deklanşöre basarken iyi düşünme, kadrajı çekerken oluşturma vs.- yönünde
disipline eden, kısıtlayan çekecekleri tek fotoğraf karesi ile katılabilecekleri değişik bir deneyime davet ediyor…


18. FOTOMARATON (Tek Karelik FOTOMARATON)

19, 20 Kasım 2016

Genel Şartlar:

1- Yarışma tüm fotoğrafçılara açıktır.
2- Yarışmanın konusu katılımcılara kayıt sırasında bildirilecektir.
3- Yarışma kayıt ve kabul masası İFSAK dernek binasında aşağıda belirtilen gün ve saatler arasında açık olacaktır.
4- Yarışmacılar kayıt yaptırırken yarışmada kullanacakları makine ve hafıza kartını yanında bulundurmalıdır. Yarışmacı makinesi ile kayıt masasında bulunan "18. FOTOMARATON" ibaresinin fotoğrafını çeker ve bu fotoğrafın sıra numarasını tespit ettirir.
5- Yarışmacının teslim edeceği fotoğraf sadece tespit edilen sıra numarasını takip eden sıra numaralı tek kare olacaktır. Başka numaraya sahip fotoğraflar kabul edilmeyecektir.
6- Konu kapsamında çekilen tek kare aşağıda belirtilen kabul tarih ve saatleri içinde kayıt masasında bulunan dernek bilgisayarına aktarılacaktır. Aktarma işlemi için sadece kayıt sırasında tespit edilen hafıza kartı kullanılabilir, başka bir depolama aygıtına -harici bellek, flash bellek vs.- aktarılarak getirilmiş fotoğraflar kabul edilmeyecektir.
7- Fotoğraflar JPG formatında kaydedilecektir, her hangi bir boyut kısıdı bulunmamakla birlikte fotoğraf makinesinin maksimum değerleri kullanılması önerilir.
8- Dereceye giren ve mansiyon alan fotoğraflar İFSAK tarafından bastırılır ve sergilenir, sergi sonrasında İFSAK arşivine alınır.
9- Kayıt yaptıran tüm yarışmacılar yukarda belirtilen şartları kabul etmiş sayılır.

Kayıt Ücreti: 10.- TL.

Kayıt: 

19. Kasım Cumartesi saat 10.00 - 18.00 20. Kasım Pazar saat 10.00 - 12.00

Fotoğraf Kabulü: 
19. Kasım Cumartesi saat 16.00 - 18.00 20. Kasım Pazar saat 10.00 - 18.00

Seçici Kurul: 

Orhan Cem Çetin, Tanju Akleman

Seçici Kurul Toplantısı: 21.11.2016 Pazartesi
Sonuçların Açıklanması: 22.11.2016 Salı
Sergi Açılışı ve Ödül Töreni: 28.11.2016 Pazartesi saat 19.30

Ödüller: 
Birinci: İFSAK İleri Düzey Eğitimlerinden seçilecek birine bedelsiz katılma hakkı, Madalya, katılım belgesi. 
İkinci: İFSAK yayın seti. Madalya, katılım belgesi. 
Üçüncü: İFSAK yayın seti. Madalya, katılım belgesi. 

10 adet Mansiyon: Katılım ve teşekkür belgesi.

Yorumlar