Henüz Yitirmediğmiz Kadınlar


Henüz Yitirmediğimiz Kadınlar Suriye'deki krizde yaşanan hikâyeleri anlatır. 26 Nisan 2015'de radikal İslam muhalefeti " Büyük Saldırı" yı ilan etti. Sanat Kampı'nın önceki farklı din ve etnik gruplardan birçok genç katılımcısı Le Pont Galeri'de buluştu. 


Fotoğrafçı ve organizatör Issa Touma tarafından kurulan bu sanatsal ve entelektüel güvenli cennette huzuru birbirlerinde buldular. Çatışmalar bir hafta sürdü. Kapana kısılmış ve korkmuş bir grup kadın ümit ve korkularını paylaştı. Geleneksel kıyafetlerini giymiş -yetkililer tarafından değil kendi seçtikleri - bir fotoğraf atölyesi yapmaya karar verdiler, neredeyse son bir mesaj gibi.
Henüz Yitirmediğimiz Kadınlar'ın portreleri dokunaklı ve acil bir yardım çağrısıdır. Suriye'de aşırılığın karanlık teorileri olan birçok yüzü vardır. Bu fotoğraflardaki kadınlar hala hayatta, diğer birçoğu hayallerini gerçekleştirmeye fırsat bulamadan öldürüldü.

Şimdi beşinci yılında, Suriye çatışması yüz binlerce sivil öldürdü ve nüfusunun yarısını göçe zorladı. Dünyanın en eski insan yerleşim yerlerinden Halep, ülkenin en büyük anakenti, şimdi yok olma riskiyle karşı karşıya bulunuyor. 


Hükümet güçleri, muhalif isyancılar ve radikal İslamcı militanlar arasında devam eden şiddetli savaşlar şehrin mimari dokusuna zarar verdi ve yakında özünde entelektüel faaliyet ve kültürler arası diyalog merkezi olarak son kalanları da yok edecek. Nüfusu 2,7 milyondan Esad kontrolündeki Batı bölgesinde 1,2 milyona ve Doğu'da 500 bine indi. Issa Touma, fotoğrafçı, kültürel elçi Le Pont Galerisi kurucusu, kendisini Halep'in kent kültürünü korumasına adamıştır. 2012 yılında Sanat Kampı'nı başlatmıştır. Kamp, farklı din ve etnik gruplardan gençleri kendilerini, çatışmanın karşısında sanat ve kültürle ifade edebilmeleri için teşvik eden atölye çalışmalarından oluşan ortak bir programdır. "Henüz Yitirmediğimiz Kadınlar ve Halep'in Diğer Hikâyeleri "Suriye'de ölüm, sürgün veya baskıda henüz yitirilmemiş kadınların çığlıklarıdır. 

Sergi 30 Kasım a kadar Demirören Avm de görülebilir.

Yorumlar