Ka Atölye Sinema Okumaları Devam Ediyor

Bu ay üç hafta görme biçimleri, bir hafta yönetmen sineması işleyeceğiz. Görme biçimlerinde sinemada melodrama yöneleceğiz. Melodram üzerinde dururken, melodramın farklı türler içine nasıl kolayca yerleşebildiğine odaklanacağız. İşleyeceğimiz filmler arasında Bir Demet Menekşe (Zeki Ökten), Askerin Dönüşü (Zeki Ökten), Selvi Boylum Al Yazmalım (Atıf Yılmaz), Gönderilmemiş Mektuplar (Yusuf Kurçenli) gibi yerli filmlerin yanı sıra,  Korku Ruhu Kemirir (Rainer Werner Fassbinder), Her Şey Senin İçin (Douglas Sirk), Cennetten Çok Uzakta (Todd Haynes) gibi yabancı sinemanın örneklerine de odaklanacağız. Melodramın kipleri nelerdir, melodramatik imge ne demektir, melodram nasıl işlenirse melodram olur, melodrama olan ihtiyaç nedir, melodram kimin dilini konuşur? sorularına cevaplar arayacağız.

Son hafta yönetmen sinemasında Finli yönetmen Aki Kaurismaki sinemasına yöneleceğiz. Kaurismaki sinemasının minimalist yapısı, melodramatik unsurları, sınıfsal alt yapısı, renk ve müzik  kullanımı gibi unsurları inceleyeceğiz.
Katılımcı sayısının 35 ile sınırlı olduğu atölye 4 hafta süreyle, Salı akşamları gerçekleşiyor. Saat 19.00′da başlayan atölye (özel bir durum olmadığı sürece) en geç saat 22.30′da sona eriyor.
http://kaatolye.com

Yorumlar