Cumhuriyet Müzesi’nde İki Fotoğraf Sergisi Birden

Osman Ürper
Sultanahmet’te bulunan Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi ve Sanat Galerisi, 19 Ocak-7 Şubat tarihleri arasında iki fotoğraf sergisine birden ev sahipliği yapıyor.
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Emre İKİZLER ve Doç. Dr. Osman ÜRPER’in insana odaklanan fotoğraflarından oluşan sergiler aynı anda izleyici ile buluşuyor.
Emre İkizler
Emre İKİZLER’in “Bakışlar” isimli sergisi farklı coğrafya ve kültürlere yaptığı fotoğraf seyahatlerinde gözlemlediği insanların bakışlarında ortaya çıkan farklılıkları ve benzerlikleri bir araya getiriyor. Farklı kültürleri fotoğraf aracılığıyla tanımanın, insanı tanımak için çıktığı içsel yolculukta bakış açısını zenginleştirdiğini ifade eden İKİZLER, fotoğraflarda doğal ifadeleri yakalamak için doğal ışığı kullanmayı tercih etmiş.
Osman Ürper, “Yüz Yüze” sergisinde daha çok stüdyo ortamında farklı projeler için çekilmiş fotoğraflarında mekânı soyutlayıp ışık ve gölge ile birlikte jestleri de kullanarak duygularla yüzleşmeyi tercih etmiş. “Yüz yüze” geldiği modelleriyle farklı duygu durumları yaratarak fotoğraflarıyla empati kurulmasına aracılık eden Ürper, fotoğrafın insanı anlamada en etkili araçlardan biri olabileceğini düşünüyor.Yorumlar