Harita [ ] Uzam Projesinin 6. Sergisi Murat Germen Rehin/Pawn Sergisiyle Devam Ediyor.

‘Düşleme’ den yoksun bir zaman-uzam içinde varlığını sürdürmeye çalışan bizler, yeniden düşü ünlemek için kendimize bir uzam yarattık, düşlemeyi yeniden hatırla(t)mak, düşüncelere yol açmak için… Yol açmak, bize göre, kasmak-gevşetmek, daraltmak-genleştirmek, sıkıştırmak-patlatmaktır. Bu bizim hayatta kalma biçimimiz. Hayalimizde bir Reiman uzamı var.

Bu uzam içinde düş(ünme)lerimizi haritalandırdık. Bunu sonsuzca bir haritalandırma, harita içinde harita olarak düşünüyoruz. Yaratılan her bir harita, içinde diğer bir haritanın dölünü taşır. Her bir döl içinde bir diğer harita katlanmıştır (harita ön-oluşum). Bizim Düş-düşünmelerimizin haritaları aslında içinde bir diğerimizin Düş-düşünme haritalarını da barındırır ve o da bir diğerini. Bir başka deyişle sonsuzca birbirlerinin içinde haritalanmışlardır.

Bu nedenle Harita-Uzam düş-düşünmelerini haritalandırmak isteyen tüm sanatçılara açıktır. Çünkü biliyoruz ki bizim düş-düşünmelerimiz içinde katlanan diğer düş-düşünmeler var. İki düş- düşünme arasında bir düş-düşünme oluşur.
Bu sebeple Harita-Uzam bir süreci işaretler. Sonuçtan ziyade sürecin kendisine odaklanır. En katı anlamıyla veri elde etmekle ilgilenmez, akışın kıvrımlar arasında dolaşmasını, oluşları takip eder. Sürecin kendisi Harita-Uzam’ dır. 

Harita [ ] Uzam projesinin 6. Sergisi Murat Germen Rehin/Pawn sergisiyle devam ediyor. 12 Mayıs/ 31 Mayıs 2018 tarihleri arasında değartlab Project space ‘de izlenebilir. Katılımcısını duyuları üzerinden uzam içinde hareket etmeye davet eden "Rehin/Pawn" her katılımcının kendi düşünü kurmasını amaçlıyor.

Yorumlar