Karma Fotoğraf Sergisi Monomit Galerinev'de

Nev, 2009 yılında, Galeri’nin kuruluşunun yirmi beşinci yılını kutlamak üzere, o sırada yirmi beş yaşında olan sanatçılarla ilk NEVNESİL sergisini gerçekleştirdi. Galerinin kendi ömrü ile onunla birlikte doğup büyüyen bir kuşak arasındaki ortaklıkları arayan NEVNESİL, bir defaya mahsus olmadı. 2009’dan sonra düzenli olarak her iki yılda bir gerçekleşen NEVNESİL, ortak bir sözün çoğunlukla ortak bir malzeme ile ifade bulmasına odaklandı. Dolayısıyla, bu zamana kadar sergiler, neredeyse ‘kendiliğinden’, tualler, kağıt işler, heykeller ve hazır nesneler etrafında toplandı. Şimdiki zamana ait bir NEVNESİL’in dili ise fotoğraf! 


MONOMİT, zamanın ruhunu yakalayan yirmi bir fotoğrafçıyı, Galeri Nev’de bir araya gelmeye davet ediyor. Sergi adını, yazar Joseph Campell’in araştırmalarından alıyor. Campell, farklı toplumlarda, farklı zamanlarda anlatılan farklı öykülerin, aynı kökten geldiklerini öneriyor. Hepsini neredeyse tek bir öykünün başkaca versiyonları olarak düşünüyor. Bu öyküler, genellikle erkek olan bir kahramının yolculuğu etrafında örülüyor ve yolda karşılaştıklarına göre başkalaşarak evriliyor. 

MONOMİT, mitolojiler üzerine Campell’in geliştirdiği fikirlerden yola çıkarak, davetli sanatçıların her birini, kadim bir öykünün kahramanı ilan ediyor. Onların yolculukları sırasında kayıt ettikleri anlar, aynı zamanda neredeyse tüm kahramanlık öykülerinde olduğu gibi içsel bir yolculuğun izlerini de taşıyor. Öte yandan, MONOMİT, yirmi bir sanatçıyı bir araya topladığında, tekil ifadelerin, o “ilk” öykünün alfabesini oluşturacağına da inanıyor. 

25 Nisan akşamı, sanatçıların da katılımı ile Galeri Nev’de açılan MONOMİT, NEVNESİL sergilerinin beşincisi ve Kırlangıç Sokak’ta gerçekleşecek ilk NEVNESİL olma özelliğini taşıyor. Serginin 9 Haziran'a kadar Galeri’nin yeni adresinde ziyarete açık kalması ve etrafında etkinliklerin ve yayınların gelişmesi planlanıyor. NEVNESİL, sanatın yalnızca bir dönemi yansıtmadığı, aynı zamanda onu değiştirebileceği inancıyla devam ediyor...

www.galerinev.com


ALP SİME
ATA KAM
BEGÜM YAMANLAR
CAN AKGÜMÜŞ
CEMİL BATUR GÖKÇEER
CİVAN ÖZKANOĞLU
EGE KANAR
GÖRKEM ERGÜN
İBRAHİM KARAKÜTÜK
İREM SÖZEN
KEREM OZAN BAYRAKTAR
MELİSA ÖNEL
METEHAN ÖZCAN
ÖZGÜR ATLAGAN
SELİM SÜME
SERDAR DARENDELİLER
SEVİM SANCAKTAR
SİNEM DİŞLİ
YUSUF SEVİNÇLİ
ZEREN GÖKTAN
ZEYNEP KAYAN

Yorumlar