Ara Güler Arşivi Kapılarını Açıyor

Doğuş Grubu 2016 yılında Ara Güler'in fotoğraflarını satın alarak Güler için fotoğraf müzesi yapacağını duyurmuştu. Fotoğraf ve Kültür Sanat dünyasında ilgi çeken ve çokça tartışılan bu proje hakkında uzun zamandır yeni bir haber verilmiyordu. Son olarak İdil Deniz Türkmen, Doğuş grubu sanat danışmanı Çağla saraç ve AGAVAM'dan (Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi) Umut Sülün'le Istanbul Art News için yaptığı röportajda projenin iki ayaktan oluştuğu haberini verdi.

Ara Güler'in Beyoğlu'nda bulunan evi sanatçı müzesi olarak değerlendirilecek ve usta fotoğrafçının günlük yaşamını yansıtacak, fotoğraf arşivi ise Bomontiada'da açılacak olan galeride (AGAVAM)  yer alacak. Fotoğraf ve bunun dışındaki diğer belge ve yazışmaların da yer aldığı arşiv online olarak halkın erişimine açık olacak. Ara Kafenin faaliyetine devam edeceği binadaki tüm eşya ve materyaller (negatifler, sergiler için basılmış fotoğraflar, filmler, yazışmalar, fotografik malzemeler, fotoğraf makineleri, Ara Güler'in şahsi sanat koleksiyonu, kitapları, yer aldığı süreli yayınlar ) arşivlenirken evde bulundukları yerler etiketlenmiş, gerekli tasnif işlemlerinden sonra bu bilgilere göre bulundukları yerlere bırakılacakmış.

Ara Güler'in daha öncesinde imzaladığı ya da mührünü vurduğu çeşitli koleksiyonlarda bulunan fotoğraflar için ise koleksiyon sahipleriyle iletişime geçilerek döküm oluşturulması ve sertifikalanması planlanıyor. Bunun dışında Ara Güler fotoğrafı satın almak isteyenler için bilgi alacakları ve baskı çeşitlerini görebilecekleri edisyonlu satış bölümü de yer alacak.

Mayıs ayında araştırmacılara kapılarını açması planlanan ve özel bir arşivleme sistemi geliştirilen  AGAVAM'da , fotografik malzemeler 16-18 derecede ve yüzde 45 nemli bir ortamda saklanacak. Beyoğlundaki Müzenin faaliyete geçmesi için ise biraz daha beklememiz gerekecek.

Ara güler Arşivinden çıkacak ve muhtemelen daha önce hiç görülmemiş nice fotoğraf tarihçi ve araştırmacılara ışık tutacaktır. 

Ustanın da dediği gibi: 

- Ara Güler fotoğrafçı ...... bir yaşıma daha girdim, ben tarihçiyim oğlum tarihi kaydediyorum.

Ara Güler müzesi ve AGAVAM hakkında daha detaylı bilgi için İdil Deniz Türkmen'in Istanbul Art News'in Şubat sayısındaki röportajını okuyabilirsiniz.


Yorumlar