Fotoğraf Fanzini: Gözaltı

Gözaltı, altı arkadaşın ortak olarak olarak çıkarttığı bir fotoğraf fanzini. Yılda iki defa (Bahar/Sonbahar) yayınlamakta ve ücretsiz olarak dağıtılmakta. Her sayının bir tema etrafında şekillendirilerek hazırlandığı fanzinde, fotoğrafa para harcamayı tüketim ekseninden ziyade üretim eksenine yerleştirme amaçlayan ekip, hazırladıkları yayını ortak emek, zaman ve para harcadığımız, bizi insan ve fotoğrafçı olarak zenginleştiren bir üretim sürecinin elle tutulur sonucu olarak tanımlıyor ve şu şekilde devam ediyor;

Fiziksel materyalin gücüne inanıyoruz; kitaplıklarda olalım istiyoruz. Gözaltı’nın biraz da hissetmekle ilgili olduğunu düşündüğümüz için dokunma duyunuzla da iletişime geçmeyi arzuluyoruz. O nedenle fanzini online yayınlamaktansa, basılı olarak insanlara ulaştırıyoruz. Ayrıca baskı esnasında fotoğrafların nasıl görüneceği ile ilgili olarak kağıt seçiminden, renk ayarlarına bir çok konuda matbaa çalışanları ile birlikte emek harcıyoruz. Bunu yaparken isteğimiz gösterdiğimiz imgelerin, amaçladığımız gibi görünmesini sağlamak. Online olarak böyle bir standardı yakalamak mümkün değil.

Gözaltı portfolyo yayınlayan bir dergi değil. Amacımız fotoğraflarımızı, düşüncelerimizi ve tecrübelerimizi paylaşmak. Başkalarına, kendi fanzinlerini yapmak için ilham vermeyi umuyoruz ve bizim gibi fanzinlerin çoğalmasını arzuluyoruz. Bu konuda da elimizden gelen her türlü desteği sunmaya hazırız.

Gözaltı’yı mümkün olduğu kadar geniş bir coğrafyaya dağıtmak istiyoruz. Fanzinler İstanbul’da basıldığı için öncelikli olarak İstanbul içerisinde dağıtım yapabiliyoruz. Bunun dışında elimizden geldiğince yurtiçi ve yurtdışında belli noktalara postalıyoruz. Bıraktığımız yerlerin listesini websitemizden kontrol edebilirsiniz. Ayrıca adınıza karşı ödemeli kargo ile gönderebiliriz. Bunun için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Şu aşamada dağıtım konusunda zorluk çekiyoruz ve bu konuda desteğe ihtiyacımız var. Gönderi ücretleri çok fazla tutuyor. İstanbul dışına yolculuklarınızda yanınıza bir miktar Gözaltı alıp gittiğiniz yere götürürseniz çok mutlu oluruz. Buna ek olarak İstanbul dışında bizi temsil edecek ve o yerlerde fanzini dağıtacak arkadaşlara da ihtiyacımız var. Dağıtım için ve aklınıza gelen başka konularda destek olmak için lütfen bize yazınız.

Hayat paylaşarak güzelleşir.

Dağıtım Yerleri

İSTANBUL
BEYOĞLU
SALT
IFSAK
Galata Fotoğrafhanesi
Lomo Store
Urban Cafe
Ara Cafe
Leylek Cafe
Pera 64
Homer Kitabevi

KARAKÖY – SİRKECİ
Fil Books
Press Karaköy
Fuji Store Karaköy
Pamuk Ticaret

KADIKÖY
Tribu
Arkaoda
Karga

ANKARA
AFSAD
KA Atölye

KAF Atölye


www.gozaltifanzin.com

Yorumlar