Onur Ercoşkun'dan Güzel Haberler Var

Fotoğrafçı Onur Ercoşkun "Playing guitar as a warrior." karesi ile 2004'te Amerika'nın Colorado eyaletinde fotoğraf sanatını daha geniş bir kitleye yaymak amacıyla kurulmuş olan C4FAP (The Center For Fine Art Photography) bünyesinde ve Huffington Post'un Fotoğraf Direktörü Christy Havranek küratörlüğünde 6 Ekim-11 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek olan "Photography as Response" sergisinde yer alma hakkı kazandı.  Onur Ercoşkun bu sergi kapsamında yapılacak sergi katılımcısı sanatçı sohbetleri, portfolyo görüşmeleri vb etkinliklerde yer almak için bu tarihlerde Amerika'da olacak. Sergide yer almayı hak kazanan fotoğrafçılar arasında düzenlenecek yarışmanın sonucu ise yarın C4FAP web sitesinde ve sosyal medya hesaplarında açıklanacak.


Londra’da 12-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen Fix Photo Festival‘de yer almak için festival öncesinde PhotoCrowd üzerinden yapılan halk ve jüri oylamasında fotoğrafçı Onur Ercoşkun “Kimlik, Armoni, Topluluk ve Çevre” kategorilerinde  iki fotoğrafı ile derece aldı.“A Little Break To Life” isimli fotoğrafı ile katıldığı Fix Photo Festival Awards elemelerinde jüri tarafından “Kimlik” kategorisinde 2.’lik ödülüne lâyık görülen sanatçı, yine “A full identity” isimli fotoğrafı ile “Topluluk” kategorisinde hem halk hem de jüri tarafından 1. seçildi. Böylelikle Onur Ercoşkun 12 – 21 Mayıs tarihleri arasında Laura Noble Gallery önderliğinde Bargehouse‘da Fix Photo Festival kapsamında “Kimlik, Armoni, Topluluk ve Çevre” başlıkları ile düzenlenen sergilerde bu kareleri ile yer almış oldu.

Duggal "Capture The Moment" yarışmasında gelen derece ve Melbourne'de final

Onur Ercoşkun İngiltere'de de derece alan “A full identity” isimli fotoğrafı ile dünyaca ünlü, New York merkezli baskı çözümleri firması Duggal'ın her sene geleneksel olarak düzenlendiği "Capture The Moment" yarışmasında birincinin ardından seçilen 5 finalist arasına girdi. Yarışmanın sonuçları firmanın web sitesinde ve ilgili basın kuruluşlarında duyuruldu.

Bu derece ile aynı hafta gelen farklı başarı ile bizi bir kez daha gururlandıran Onur Ercoşkun; gazete fotoğrafçılığı dalında hazırlamış olduğu fotoğraf projesi ile Melbourne Belgesel Film Festival'inde düzenlenecek olan yarışmanın fotoğraf dalında büyük ödüle aday gösterildi.Binlerce projenin arasından seçilen Onur Ercoşkun Avusturalya'nın Melbourne kentinde 9-16 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek festivalde büyük ödüle sahip olmak için yarışacak. Sonuçlar festivaldeki ödül töreninde açıklanacak.

Onur Ercoşkun, Magnum Photos’a Ara Güler’den sonra davet edilen ikinci Türk olma unvanını taşıyor. Tarkan başta olmak üzere bir çok ünlü isimle çalışan, ulusal ve uluslararası birçok başarıya imza atan başarılı fotoğrafçı Onur Ercoşkun, European Month Of Photography'nin Viyana ayağı olan Eyes On'da seçilen 50 fotoğrafçıdan biri olduktan sonra bu ay başında İngiltere'deki Reclaim Photography Festival'de 3 karesi ile projeksiyon gösterisinde ve Atina'daki Blank Wall Gallery'deki "Moments of Color" karma sergisinde yüzlerce fotoğrafçı arasında seçilerek yer aldı. 

Profesyonel hayatının paralelinde sosyal sorumluluk çalışmaları da yapan başarılı fotoğrafçı düzenlediği atölyelerle fotoğrafa ilgisi olanları yönlendiriyor. Bu atölyelerden en dikkat çekici olanı Apple Fotoğraf Yürüyüşü olmuştu.

Yorumlar