Furkan Temir’in “Yüzey Yığını ya da Maden Dağı” Sergisi Operation Roomda

Operation Room 15 Haziran – 19 Ağustos 2017 tarihleri arasında Furkan Temir’in “Yüzey Yığını ya da Maden Dağı” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Furkan Temir’in Türkiye’de yaptığı proje odaklı seyahatlerinde çektiği fotoğraflar “Operation Room”da yer alacak sergi için hazırlanan yeni bir kurguyla izleyiciye sunulacak.

Son iki yıldır üzerinde çalıştığı ve serginin ana eksenini oluşturan belgesel niteliğindeki renkli ve siyah beyaz fotoğraf işlerine, Anadolu’daki seyahatleri sırasında bulduğu arşivlerde yer alan yüzlerce vesikalığın algoritmik bir yazılımla yeniden düzenlendiği bir video yerleştirmesi eşlik edecek. Temir’in fotoğrafladığı bölgelerden seçilen 3D dijital coğrafya modelleri de, basılı malzemeye dönüştürülerek izleyiciye sunulacak. Yerleştirmenin bir diğer parçası da bazalt, asfalt ve beton gibi malzemelerin türlü boyutlardaki zemin numunelerinden oluşuyor.


Mekân olarak “ülke”, bireyin konumu hakkında ne türden bir bilgi sağlar? Tarihsel döngüsünde yüzeyde olanın üstünü kapama ve derinde olanı kazıyarak yüzeye yığma geleneği olan bir toplumda düşünsel ve duyusal bağlam nasıl kurulur? Belgesel fotoğraf geleneğinin kültür ve coğrafyayla kurduğu ilişkiyi bu sorularla yeniden yorumlayan “Yüzey Yığını ya da Maden Dağı”nın küratörlüğünü Ilgın Deniz Akseloğlu, grafik tasarımlarını ise Umut Altıntaş üstleniyor.

Sergi 19 Ağustos’a dek izlenebilir. 

www.amerikanhastanesi.org

Yorumlar