Edebiyatın Fotoğrafla Kesiştiği Sergi Istanbul Underground

Marjinal yazarlar her türlü sınıflamanın dışında kalırlar : Onlar, 2000 yılların Türkiye’sinde, başka bir edebiyatın ve alternatif bir sanat üretiminin kanıtıdırlar. Genişleyen büyük kentlerin anonimliği içerisinde ayrı bir yerde duran bu yazarların metinleri dergilerde, bloglarda, bazen bir şiirde ya da Metin Kaçan’ın Ağır Roman’ı gibi efsane bir romanda gün ışığına çıkıyor.

Kuşku ve bazen küçümsemeyle karşılanmış Yeraltı akımın ürünleri şimdilerde her biri çağdaş edebiyatın temel taşları olarak kabul ediliyor. Yeraltı yapıtları 1960’lı yılların Türk modernistlerinin romantik ve Bohemlik mitosunu yeniden canlandırıp devam ettiriyor.


Yeraltı akımının ürünü olan bu eserler Philippe Dupuich’in fotoğraflarıyla bir araya geliyor. Fotoğrafların arka planlarında sefil ve görkemli bir İstanbul manzarası yükselirken, 2013 ile 2016 arasında geniş planda çekilmiş portreler, bu edebiyat dünyasının gizli kalmış simalarını aynı zamanda kentsel heyecanı ve küreselleşen bir megalopolün kaynaşmasını anlatıyor.

Fotoğrafçı : Philippe Dupuich 
Bağımsız sanatçı Philippe Dupuich edebiyatla bağlantılı birçok projeye imza attı. “Sur les traces d’Amkoullel, l’enfant peul” (Actes Sud), “La Réunion, île de mille part” (Actes Sud, 2001), “Nos Quartiers d’été” (Le Temps qu’il fait, 2004), “Le Caire qui bat” (Michalon, 2006), “Empreintes et métamorphoses. Le bassin minier Nord-Pas-de-Calais” (Ouest-France, 2008) ve “Sous le soleil de Bernanos, Itinéraire avec Tahsin Yücel en Artois” (Empreintes temps présent, 2010) gibi edebi derlemelere fotoğraflarıyla katkı sağladı.

Edebiyat danışmanı : Timour Muhidine
Yazar, çevirmen ve Türk edebiyatı uzmanı olan Timour Muhidine, Actes Sud yayınevinde “Lettres turques” adlı koleksiyondan sorumludur. Aynı zamanda Paris’teki yüksek öğretim kurumu Inalco’da ders vermektedir.

Yorumlar