Hırvatistan’daki Dünya Mirasları Fotoğraf Sergisi

Hırvatistan coğrafi açıdan küçük bir ülke olmasına rağmen kültür mirası ve doğal güzellikleri açısından oldukça zengindir. “Hırvatistan’daki Dünya Mirasları” sergisi Hırvatistan Başkonsolosluğu ve Beyoğlu Belediyesi işbirliği ile UNESCO Dünya Mirasları listesinin de dâhil olduğu yedi Hırvat bölgesi ile ilgili özenle seçilmiş fotoğrafları  İstanbul’lu sanatseverler ile buluşturacak. Sergi,  3 – 25 Ocak 2014 tarihleri arasında Beyoğlu Belediyesi Sanat  Galerisi’nde ziyaret edilebilir. 
Adriyatik kıyısındaki antik şehirlerin çoğunluğunu oluşturduğu sergide; Romen İmparator Diocletian’ın Kalesinden gelişen Split şehrini, eski şehir Dubrovnik ve Trogir’i, Bizans kökenli Porec kentindeki Eufrasius Bazilikasını, Šibenik’te ki Rönesans döneminden kalma Sveti Jakov Katedralini görme imkânına sahip olacaksınız. Ayrıca günümüzde de hala kullanılmakta olan Hvar adasındaki antik tarım alanı Stari Grad Ova’sını ve birbiriyle bağlantılı turkuaz renkli göller ve şelalelerin muhteşem bir görsel şölen sunduğu dağlık bölge de ziyaretinize keyif katacak.
Bir müze uzmanın dediği gibi – “Bu serginin Hırvatistan’ın dünya miraslarına olan katkısını ve bu mirasların gelecek nesillere aktarılmasını sağlamaktaki çabasını göstermektedir.”
07 Ocak  2014 Salı saat 18.30’da,  Hırvastistan  Büyükelçisi  Drazen Hrastic tarafından  açılışı yapılacak sergiye tüm sanatseverler davetlidir!

Yorumlar