Retrografi: Geçmişe Yapılan Fotografik Yolculuk


Retrografi kişinin kendisine ya da sevdiklerine satın alabileceği özel bir fotoğraf çekimidir. Özelliği fotoğrafı, günümüzdeki estetiğinden daha farklı ele almasında gizlidir. Retrografi mecazi bir dille söylenirse geçmiş zamanın ışığını kullanarak günümüzde fotoğraf çekmektir.
Retrografinin temelinde üç dönem vardır; Viktorya, Edward ve Çarliston. Kişi Retrografi’ye gelip bu üç dönemden birini seçer, daha doğrusu kendisini bu üç dönemden hangisinde görmek istediğine karar verir, bu aşamadan sonra Retrografi süreci başlar. Aşamaları kısaca anlatmak gerekirse, ekip kişiye özel bir kostüm hazırlar, daha sonra belirlenen bir günde, kişinin evinde bir araya gelinir ve profesyonel bir ekip saç-makyajı yapar. Değişim tamamlandıktan sonra yaklaşık üç saat süren çekim başlar. Son olarak, bir hafta sonra kişi özel bir post sürecinden geçmiş fotoğraflarını fine art baskılardan oluşan bir albüm halinde teslim alır.

Tarihe bakıldığında, 1800’lerden 1900’lerin başına uzanan dönemde portre fotoğrafın daha değerli olduğunu görebiliriz. Günümüzdeki hızlı üretim ve tüketiminin aksine, o zamanlarda kişiler aileleriyle veya tek başlarına, en şık ve güzel giysileriyle gelip portre fotoğraflarını çektirirlerdi. Retrografi fikrini hayata geçirirken amaç, geçmiş zamanlardaki fotoğrafın estetiğini ve duygusunu, tercih edenler ve arzulayanlar için geri getirmek olabilir. 

www.retrografi.com

Yorumlar