Video Pazarlama Rehberi: Video Marketing

Video içerik son yıllarda dijital pazarlama açısından en popüler mecraların başında geliyor. Markalar özellikle genç kitlelere ulaşmak için youtuber fenomenleri ile çalışmaya başladı, konvensiyonel medya araçlarını kullanan sinema sektörünün dahi sosyal medya fenomenlerini PR programlarına eklemesi ''video kar topunun'' çok daha büyüyeceğinin işareti olabilir. Ülkemizin en çok takipçisi olan youtuber fenomeni Enes Batur Altın Kelebek ödüllerinde bu yıl ilk defa açılan kategorisinde yılın en iyi youtuberı ödülünü alması ''underground'' gibi algılanan video dünyasının hiç de öyle olmadığını gösteren başka bir olay oldu. Dijital pazarlama ölçülebilir olmasıyla konvansiyonel medya mecralarından daha avantajlı ve daha demokratik bir ortam ama asıl bu alandaki asıl devrim teenage olarak tanımlanan kitlenin otuzlu yaşlarına geldiğinde (bu neslin arkasından gelecek teenage nesil zaten dijital içerik izleyecek) yani ekonomi çarkına hem üreten hem tüketen olarak dahil olduğunda dijital medya ve bu mecranın amiral gemisi video TV kanallarından çok daha güçlü olacak. TV izleme alışkanlıkları kökten değişeceğinden markalar hedef kitlelerine daha çabuk ve görece daha ekonomik (6-7 ana ulusal TV kanalında yapacağı reklamı tek bir youtube kanalında yapabilir.) olarak ulaşabilecek olması video içerik üretenlere daha çok ihtiyaç olacak anlamı da taşımakta. 


Gelecekte video içeriğe olan ihtiyaç arttıkça izleyici kitlesi ve reklam pastası da artmış olacak (IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.) ama asıl önemli olan nasıl bir içerik üretilecek? Video içerik üretirken teknik detayından seçeceğimiz kanal temasına kadar bilmemiz ve öğrenmemiz gereken çok şey var. Video pazarlama alanında kendimizi geliştirmemiz için Video Pazarlama Rehberi: http://videomarketing.com.tr/ blogundaki içeriklerden yararlanabilirsiniz. 


Video Marketing blogunun içeriğinden bahsedecek olursak en dikkat çeken başlıklardan biri Video e-posta; mailing günlük hayatımızda sürekli karşılaştığımız ama ya imaj ya da hareketli flash animasyonlardan oluşmakta. Markalar video içeriklerini mailing pazarlama ile de iletmek isteyebilir ve belki de bu en yaygın mailing yöntemlerinden biri olabilir, yakın gelecekte video mailing uzmanı pozisyonları bile açılabilir. Video ya da yazı ya da ses, içerik ne olursa olsun asıl amaç önce bilinirlik sağlamaktır ve bunun en önemli yöntemi aramalarda üstte çıkmayı sağlamak yani SEO dur. Video için SEO tüyolarını da Maksimum Yerel SEO Etkisi için 10 Video Pazarlama İpucu konu başlığında bulabilirsiniz. 

İlginizi çekecek diğer başlıca konular; 
Tüketicilerin Videolarınızı İzlemesi ve İlgilenmesi İçin 8 Neden,
11 Büyük Marka Video Stratejisi, 
Facebook, Snapchat, Twitter ve Daha Fazlası için Harika İçerik Üretimi
Video Pazarlamayı En İyi Kullanan 5 Şirket ve buna benzer birçok dijital pazarlama tüyosu ve size ilham verecek içeriği Video Marketing blogunda bulabilirsiniz. 

Video, dijital pazarlama alanında doğru içerik üretildiğinde çok etkili bir mecra ve bu etki her geçen gün daha da artacak. Video Marketing blogun içeriklerini takip ederek çok daha etkili ve geniş kitlelere hitap eden çalışmalar yapabilir ve bu alandaki bilgi birikiminizi arttırabilirsiniz.


Yorumlar