Fotoğrafçılara İlham Verecek ve Kaynak Olabilecek Web Siteleri

İnternet fotoğrafçıların kendisini geliştirmesi ve ilham alması için büyük bir bilgi okyanusu, bu okyanusun içinden Foto Gaste'nin ağına takılanlar için şöyle buyurun;

Sokak Hikayeleri


Sokakhikayeleri.com, sokağın hikayesini anlatmayı ilke edinmiş, ülkemizde eksikliği hissedilen sokak fotoğrafçılığına ait bir kaynak oluşturmayı hedefleyen, ülkemizden ve Dünya’dan, kenarda köşede kalmış belgesel fotoğrafçılarını tanıtmak amacıyla kurulmuş bir kaynaktır.
Sokak fotoğrafçısı ve içerik üreticisi Kerem Nasipoğlu tarafından 2017 yılının Mart ayında kurulan sokakhikayeleri.com, okuyucularına bu tarihten itibaren fotoğraf seçkileri, ekipman incelemeleri, gezi rehberleri ve fotoğraf/sokak fotoğrafçılığı hakkında teknik bilgi aktarmaya devam ediyor.


Paylaşmak istediğiniz hikayeleriniz için buradan iletişime geçebilirsiniz.

Amcaoğlu


Günümüzde Youtube içerik üretme açısından en yoğun olarak kullanılan bir mecra. Amcaoğlu youtube kanalı da yalın anlatımıyla teknik bilgilerinizi geliştirmenizi sağlayacak bir kanal. Her cumartesi düzenli olarak bir videonun yayınlandığı kanalda izleyebileceğiniz konu başlıkları ise şöyle;

Profesyonel Çekim Teknikleri,

*Tatil Önerileri, Türkiye ve Türkiye’de Gezilecek Yerler, Seyahat Önerileri *Photoshop Manipülasyon Çalışmaları
*Fotoğraf ve Fotoğrafçılık Hakkında Pratik Bilgiler *Cep Telefonu ve Uygulamarı Hakkında Tavsiyeler
Fotografium

Fotoğraf makinası ve ekipmanlarının satın alınabileceği web sitesi olmakla birlikte blog sayfası uzun yıllardır (süreklilik ve güncel olmak zordur) ekipman incelemesi ve fotoğraf teknolojisi ile ilgili güncel ve faydalı bilgiler vermekte olup özellikle bu işin ekipman kısmına kafayı yoranlara tavsiye edilir.
Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu

Ülkemizdeki fotoğraf yarışmalarına patronaj veren kurum olan TFSF yarışmaları güncel olarak takip edebileceğiniz bir kaynak. Yarışma haberlerini resmi gazete diliyle ve günümüzün dilinden kopuk bir anlayışla yazmaları devlet dairesi havası veriyor olsa da fotoğraf derneklerine ait iletişim bilgileri ile güncel fotoğrafçılık haberlerini  takip edebileceğiniz ve ara ara bakılması gereken kaynaklardan.

Dijital Fotoğrafçılık Güncel olarak yarışma, kurs vb. haberlere ulaşabileceğiniz www.dijitalfotografcilik.net fotoğraf trendlerini takip etmeniz için en önemli kaynaklardan.

Göz KararıFotoğraf-video alanında dokümanter çalışmaların ağırlıklı olduğu, fotoğrafçılar, çalışma yöntemleri ile projeler hakkında söyleşilerin yer aldığı ve belgesel fotoğrafçılar Sinan Çakmak ile Servet Dilberin hazırladığı Göz Kararı na Webde yayınlanan tv programı tanımı yapılabilir ve her perşembe 21:30 sularında periscope.tv/medyascopetv adresinden canlı olarak izlenebilir.

Ben o saatte müsait değilim derseniz youtube kanalından geçmiş programları izlemeniz mümkün.70 bölümlük arşiv listesine göre ilginizi çeken programları da izlemeniz mümkün. Program arşivi için tıklayınız.500 px Blog


Dünyadaki en büyük ve kaliteli fotoğraf paylaşım sitelerinden biri olan 500px.com un blog sayfası hem güncel fotoğraf trendlerini hem de ilham verecek portfolyo serileriyle sık kullanılanlarda olması gereken adreslerden.H-art CollectiveH-art Collective mobil araçlarla üretim yapan kolektif bir fotoğraf oluşumudur. 2014 yılında, bu alanda birlikte üretme, dayanışma ve ortak projeler oluşturma amacıyla bir araya gelen fotoğrafçılar tarafından kurulmuştur. Mobil fotoğraf alanında proje üretmek isteyen fotoğrafçılara ilham verebilecek proje ve serilere yer vermektedir.

Post SeyyahBelgesel fotoğrafçıların ürettikleri projeleri paylaştıkları bir kooperatif olan Post Seyyah misyonunu; ''Geçmişte pusula ve haritalarla yola çıkan seyyahların aktardığı bilgiler sayesinde öğrendiklerimizi, modern dünyanın tanığı olan fotoğrafçı ve gezgin yazarların aktarımlarıyla sürdürmek istiyoruz.'' şeklinde tanımlıyor.Özellikle Belgesel fotoğrafa ilgisi olan fotoğrafçıların takip etmesi gereken dolu dolu bir içeriğe sahip bir platform.Turkuaz Street 

''Yaşadığımız şehrin kaosu, bilinmezliği ve öngörülemezliği içinde böylesi anların peşine düşmek ve paylaşmak derdimizdir.'' diyen fotoğraf kollektifi sokak fotoğrafı ile ilgilenen fotoğrafçıların mutlaka takip etmesi gereken bir platform. 


Orta Format Dergi Şener Soysal, İpek Çınar tarafından hazırlanan çağdaş fotoğrafa dair röportajların, yazıların ve projelerin paylaşıldığı bir e-dergidir. Bağımsızdır. Kar amacı gütmez. Kolektif bir çabanın ürünü olarak ortaya çıkar.
Orta Format'ın içeriği, editörlerinin kendi üretim pratiklerinin temeli olan fotoğraf-sanat bağlamında araştırmalarının ekseninde şekillenir. Dergi, araştırmalara ve katılıma açıktır. Bilindik internet uygulamalarının aksine saf bir arayüzde, kolay ve anlaşılır olmayı amaçlar.
Orta Format, gündelik iş/güç koşturmacası içinde zaman zaman güncellenmektedir.


Fotoğraf Dergisi 

Fotoğraf dergisi 20 yılı aşkın süredir ülkemizdeki en uzun soluklu yayınların başında gelmektedir ve artık basılı olarak değil web üzerinden ücretsiz olarak ulaşmamız mümkündür. Fotoğraf dergisini ücretsiz okumak için tıklayınız.
Analog fotoğrafla ilgilenen fotoğrafçıların mutlaka takip etmesi gereken bir kaynak. Analog fotoğrafçıların dijital mekanı da diyebiliriz. 


Lomography
Analogdan bahsetmişken Lomography i atlamak olmazdı, Lomography dünya çapında etkin olan kendini analog, deneysel ve yaratıcı fotoğrafçılığa adamış bir organizasyon.  Eğer bu fotoğraf akımı ile tanışmadıysan mutlaka http://www.lomography.com.tr sitesini incelemelisin. İlhamın nereden geleceği belli olmaz ;)

Web büyük bir okyanus ve sürekli güncellenmekte, sizin de bu listeye eklemek istediğiniz site, youtube kanalı ya da bloglar var ise fotogaste@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.
Kadrajımız güncel kalsın.Yorumlar