Lale Tara'nın "MIRROR OR RIM" Sergisi The Empire Project'te

Lale Tara'nın son kişisel sergisi "MIRROR OR RIM" 09 Kasım'dan 30 Kasım'a kadar The Empire Project'in sergiye özel alanında izleyicisiyle buluşuyor.

Lale Tara gerçeküstü, çağrışımlarla yüklü ve provokatif fotoğraf işleriyle tanınıyor. Hikayeler anlatan fotoğraf tarzı alternatif gerçeklikler yaratarak muğlak çelişkileri keşfederken, baskın kültürel formlara ters düşen eğilimleri öne çıkarıyor. Farklı sanat biçimlerinin, kültürlerin, tarihin ve eşzamanlılığın, kendi ve ötekinin arasında bir yoldan yürüyor.


Yakın zamana kadar Lale Tara'nın karelerinde gerçek boyutlardaki insansı replika Doppelgẩnger'ini görmüştük. Yeni fotoğraf serisi "MIRROR OR RIM" de ise Tara hem kameranın önünde hem de aynı anda arkasında olduğu için kameranın önünde yer alırken, aynanın hem içinde hem de kenarında varoluyor. Bu kareler zarif bir mizah üzerinden insanın anlaşılmaz saçmalıklarını, zaman ve mekanın absürdlüğünü vurguluyor. Bu bakımdan da DADA ruhuna tam da denk düşüyor.
Kendini bir lamba olarak tasvir ettiği karenin vuruculuğu, aydınlığın hem kaynağı hem de aydınlanan olmasından, ışığın kaynağı ve reseptörü olarak gölgeleri yakalama sanatını tümden kuşatmasından geliyor. Bu yapıt Emmy Hennings'e adanmış.

Van Eyck'in ayna ve köpekli evlilik fotoğrafına gönderme yapan kare ise geçmişe ve geleceğe işaret ederken, mizahıyla bizi ayrıntılara bakmaya davet ediyor. Bu yapıtların çift yönlülüğü serginin palindromik adına da yansımış.

Tara güncel sanatçı Ali Elmacı'yı ortak bir yapıt üretmeye davet etmiş. Elmacı'ya hem kendisi model olarak poz verirken, bu resmetme sahnesini de fotoğraflıyor. Bu ortak ürün Elsa von Freytag – Loringhoven'e ithaf edilmiş.

Sergideki çerçevelenmiş 50 İsviçre Frangı ise Sophie Taeuber - Arp'ın anısını yaşatan bir yapıt.

"MIRROR OR RIM" yüzüncü yılını kutlayan DADA'nın absürd mizahına ve insanın her türlü anlamlandırma çabasına karşı bayram açmasına bir saygı niteliği taşıyor…


Sanatçı Hakkında

Lale Tara (b. 1957) İstanbul'da yaşıyor ve üretiyor. Gerçek boyutlardaki insansı Doppelgẩnger'i üzerinden anlattığı, terkedilmiş ve yabancılaşmış mekanlarda geçen; gerçeküstü, çağrışımlarla yüklü, provokatif fotoğrafik hikayelerle tanınıyor.

Tara'nın yazar, prodüktör ve fotoğrafçı olarak yer aldığı her projesi, profesyonel ekibiyle beraber stüdyoda veya çeşitli mekanlarda film prodüksiyonu mantığında kurgulanıyor.

Lale Tara Orta Doğu, Asya ve Avrupa'da, içlerinde İstanbul Modern'in de bulunduğu çeşitli karma ve solo sergiler açtı. Sanatçının yapıtları Salsali Private Museum (Dubai, UAE), Samawi Collection (Dubai, UAE), Alexa von Arnim Photography Collection (Germany), H. and Jakkal Siributr Collection (Thailand), Marrian Fassler Collection (South Africa), Istanbul Modern (Türkiye) and the Sevil Sabancı Collection (Türkiye) gibi koleksiyonlarda yer alıyor.

Yorumlar