Köklerden Dallara: Fotoğraf Ormanlarında Bir Gezinti

Fotoğrafın alternatif tarihini, bu alana sanatçı ve akademisyen kimlikleri ile damgasını vurmuş, Türkiye’de ve yurtdışında birçok sergi ile ismini duyurmuş, bugünün fotoğrafını anlamak için illa ki tarihini karıştırmak gerektiğini savunan iki önemli isimden dinliyoruz. Ahmet Elhan ve Murat Germen, Leica Akademie İstanbul’a özel hazırladıkları bu seminerde bizi geçmiş yüzyıllardan bugüne bir fotoğraf yolculuğuna çıkarıyor:

Yüzyıllardır karanlık odalarda bekleyen tohumlar, 19.yüzyıl başında güneşin diriltici ışıklarını üzerlerinde hissedince filiz vermeye başladılar. Küçücük narin filizler, uzun ve karanlık bekleyişin sona ermesinin getirdiği coşkusuyla hızla çoğaldılar, yayıldılar. 20.yüzyıl serpilip gelişmiş fidanların boy atmasının, gürleşmesinin, dal budak sarmasının ve korular oluşturmasının yüzyılı oldu. Içinde bulunduğumuz 21.yüzyılda ise büyük bir ormanlar topluluğunun ortasında neredeyse kaybolmuş durumdayız. Yolumuzu izimizi belirlemek için bütün olup bitene bir kez daha bakmanın yararlı olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle tohumdan ormana, köklerden dallara uzanan yollarda bazı köşe taşlarının üzerinde duracak ve içinde bulunduğumuz noktadan onları tekrar ele alacağız.


AHMET ELHAN 

1959 İzmir doğumlu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Grafik Tasarım, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Sinema-TV eğitimi aldı. İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

MURAT GERMEN


Murat Germen fotoğrafı bir ifade / araştırma aracı olarak kullanan, İstanbul ile Londra’da yaşayan ve çalışan, 1965 doğumlu bir sanatçı. Fulbright burslusu olarak gittiği Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) mimarlık yüksek lisans derecesini Amerikan Mimarlar Birliği (AIA) Altın Madalyası ile aldı. Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde fotoğraf, sanat ve yeni medya dersleri vermekte. Fotoğraf, mimarlık, planlama, yeni medya ve sanat konularında birçok basılı / çevrimiçi yayını olan Germen, uluslararası platformda onlarca konferansa davet aldı.

Ücret: 150 TL
Kayıt için leica@dogusgrubu.com.tr ye mail atabilirsiniz.
Katılım 25 kişi ile sınırlıdır.

Yorumlar