PhotoBook MasterClass'tan Açık ÇağrıMarkus Schaden ve Frederic Lezmi tarafından yürütülecek "PhotoBook MasterClass", 8 lens tabanlı sanatçının 1 haftalık süre içerisinde daha önce üretmiş oldukları çalışmalarını kitap haline getirecekleri atölye çalışmalarından oluşacak.Kitap formunu biçimsel ve kavramsal yönlerden ele alacak bu atölyede, katılan sanatçılar, işlerinden oluşan kitaplar üretirken; kitap formunun kendine özgü imkanlarını deneyimli yürütücülerin desteğiyle bir kez daha keşfetme imkanına sahip olacaklar. Atölye sonunda üretilen kitaplar, Kassel FotoBook Festival kapsamında düzenlenen PhotoBook Awards seçkisinin de yer alacağı bir sergi ile izleyicilere sunulacak.


 1995 yılında fotoğraf üzerine yoğunlaşan Schaden Verlag'ın, 1998 yılında ise Cologne'daki ilk fotoğraf kitapevleri arasında yer alan Schaden.com'un kurucusu Markus Schaden, kitapevini 1999 online bir platform haline getirdi. 100'denfazla kitap yayınlayan yayınevi; birçok uluslarası fuar ve festivale katılırken, kendi bünyesinde 250'yi aşkın etkinlik gerçekleştirdi. Photobook Festival Kassel bünyesinde gerçekleşen “Dummy Award” ve “Blurb PhotoBook Award” jurisinin bir parçası olan Schaden, 2002 yılından bu yana Agnes Sire (HCB Foundation Paris) ile birlikte Arles Photography Book Prize'ın sorumluluğunu yürütmekte. Schaden 2009 senesinden bu yana “Acedemy of Media Arts Cologne”da ders vermekte. Şu sıralar “University of Applied Science in Dortmund” geçiçi eğitmenlik görevini devam ettirirken bir yandan “Litchblick School in Cologne” ders vermekte.


 Wolfgang Zulborn'un asistanı olarak Galery Litchblick'te çalışan Frederic Lezmi, 2001-2009 seneleri arasında Essen, Folkwand Hochschule'de belgesel fotoğrafa yoğunlaşmış görsel iletişim eğitimi aldı. 2004'ten bu yana Ortadoğu'yu konu alan başlıklar üzerine yoğunlaşmakta. 2006'dan bu yana Markus Schaden'in asistanı olarak görev alan Frederic birçok kitap ve sergi projesinin sorumluluğunu yürüttü. Mezuniyet Projesi olan “Beyond Borders” projesi “BFF Promotion Award” ve “Reinhart-Wolf Prize” ödüllerini almaya hak kazandı. White Press tarafından basılan aynı çalışması Garry Badger tarafından” Deutche Borse Photography Prize” ve Kassel'de gerçekleşen “Photography Book Award” a aday gösterildi. 2010 senesinden bu yana Alman fotoğraf ajansı “laif” te yer alan sanatçı İstanbul'da yaşamakta ve çalışmakta. 
12-18 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan Masterclass, ve 19 Mart - 9 Nisan tarihleri arasında izlenebilecek sergi, Goethe Enstitüsü Ankara'nın sergi ve konferans alanlarında olacaktır.


MasterClass'a başvuru için:
-kitap yapmak istediğiniz çalışmalarınızdan oluşan bir zip ya da pdf dosyasını (çalışmanızı en iyi ifade edeceğine inandığınız sayıda fotoğrafla başvurabilir, kullanmayı düşündüğünüz bulunmuş malzeme, metin gibi başka parçalar varsa onları da dosyaya ekleyebilirsiniz)
-A4 sayfayı geçmeyecek uzunlukta, kitap yapmak istediğiniz çalışmanızı anlatan bir metin
-A4 sayfayı geçmeyecek uzunlukta, kendinizden bahseden bir metin
info@torun-web.com adresine yollayabilirsiniz. 
*Katılımcıların atölye yürütücüleriyle iletişim kurabilmeleri için İngilizce konuşabilir ve anlayabilir olmaları gerekmektedir.
*Son Katılım 7 Şubat
*Katılımcıların açıklanması 14 Şubat
*MasterClass'a katılım ücretsizdir


Yorumlar