İzlanda Fotograf Sergisi IFSAK'ta

Muhteşem doğasıyla nam salmış ateş ve buzlar ülkesi İzlanda...
330 bin kişilik toplam nüfusuna rağmen gelişmişlik indekslerinde ilk sıralardan düşmeyen İzlanda son yıllarda ekonomisini büyük ölçüde turizme bağlamıştır. Ülkenin en popüler rotası olan güney kıyı şeridi yaz aylarında yüzbinlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Volkanik oluşumlar, lavların üzerini kaplamış uçsuz bucaksız yosun tarlaları, gökkuşakları ile bezenmiş muhteşem şelaleler, siyah kum sahilleri ve Avrupa’nın en büyük buzulu olan Vatnajökull buzulu güney kıyı şeridi üzerinde bulunan çekim merkezlerindendir.
Kuzey Amerika ve Avrupa tektonik hatlarının birleştiği noktada yer alan Thingvellir milli parkı dünyanın ilk parlamentosuna ev sahipliği yapmış bir yerdir ve İzlandalılar için tarihi ve milli olarak büyük önem taşır. Bahar aylarında yeşilin, sarının ve kahverenginin büyüleyici tonlarıyla bezenen bu parkta kilometrelerce uzunluktaki fay yarıkları görülebilir, 4°C ısıya sahip gölde fay yarıkları arasında dalış yapılabilir.

Geysir jeotermal bölgesi metrelerce yükseğe fışkıran sıcak su gayzerlerine ev sahipliği yapmaktadır ve her 5-7 dakikada bir patlayan Strokkur gayzeri ile ziyaretçilere eşsiz bir deneyim yaşatmaktadır. Geysir‘e sadece 10 dakika uzaklıkta yer alan Gullfoss şelalesi debisi göz önüne alındığında İzlanda‘nın en büyük, Avrupa‘nın ise ikinci en büyük şelalesidir. Gullfoss‘un ihtişamına yakından tanıklık edebilmek için dökülme noktasına kadar yürümek ve şelaleye yukarıdan bakmak mümkündür.


Şelale denince Seljalandsfoss ve Skogafoss‘tan bahsetmemek olmaz. Aynı buzul nehirinin farklı kolları üzerinde yer alan bu iki şelale birbirlerine bir kaç kilometre uzaklıkta olup güney kıyı şeridi üzerinde yer almaktadır. İzlanda‘nın belki de en yakışıklı şelalesi olan Seljalandsfoss yaklaşık 60 metre yükseklikten dökülmektedir ve yürüyeren arkasına geçilebilir. Bu özelliği sebebiyle fotoğrafçıların uğrak yerlerinden biri olmuştur. Skogafoss ise ihtişamının yanı sıra güneşli havalarda sunduğu gökkuşakları ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.


https://www.facebook.com/ifsakfotografsinema/

Yorumlar

Popüler Yayınlar