İstanbul Fotoğraf Müzesinden 4 Yeni Sergi

Fatih Belediyesi İstanbul Fotoğraf Müzesi 4 yeni sergi ile sanatseverlere kapısını açıyor.
Fatih Belediyesi İstanbul Fotoğraf Müzesi  4 ayrı sergiye ev sahipliği yapacak. Bunlardan ikisi Wilfried Gebhard’a diğerleri ise Ahmet Özyurt ve Alphan Yılmazmaden’e ait. Sergiler 30 Temmuz 2017 tarihine kadar görülebilir.


1. Wilfried Gebhard- Türkiye 1966/Bir yolculuğun fotoğrafları
Wilfried Gebhard, genç yaşlarında 1965 yılında İstanbul’a ilk seyahatini gerçekleştirdi.
Türkiye’yi gezerken konakladığı şehirlerde tanık olduğu gündelik hayatı, yanına aldığı 50 makara ‘İlford Hp3’ marka siyah-beyaz negatif filmle belgeledi.
Wilfried Gebhardyıllar önce çektiği bu fotoğraflardan çok etkilenmişti. Dostları bu belgesel değerler taşıyan estetik tanıklığın kitaba dönüştürülmesi için sanatçıyı teşvik ettiler. Gebhard’ın o yıllarda çektiği fotoğraflar 2014 yılında bu özel fotoğraflardan bir kitap yayınlandı.


2. Wilfried Gebhard- İstanbul 2015
Sanatçı, İstanbul’a ilk geldiği 1965 yılında şahit olduğu gündelik hayata, yarım yüzyıl geçtikten sonra tekrar objektifini çeviren Wilfried Gebhard, ışık ve gölgeleriyle 2015 yılındaki İstanbul’u belgeliyor. Fotoğrafçı, şehrin hafızasına da farklı tarihlerde tanıklık ettiği anlarla kişisel bir katkıda bulunuyor.
İstanbul Fotoğraf Müzesi, Wilfried Gebhard’ın 1965 ve 1966 yıllarındaki Türkiye yolculuğunu ve 50 yıl sonra 2015 yılında çektiği İstanbul fotoğraflarını sanatseverlerle buluşturuyor.


3. Ahmet Özyurt- Kapadokya'nın iki yüzü/Manzaralar, Freksler,
Sanatçının yaşadığı Kapadokya’yı konu alan özellikle doğası, yer altı güzelliklerinin görüntülediği ve bunu “Kapadokya’nın İki Yüzü” / Manzaralar, Freskler’’ adını verdiği sergiyle taçlandırıyor.


4. Alphan Yılmazmaden - Dönüşüm
İstanbullu fotoğrafçı Alphan Yılmazmaden de "Dönüşüm" adını verdiği sergisinde objektifiyle kendi İstanbulunu yansıtıyor.
Alphan Yılmazmaden'in karelerinde, şehrin hepimizin oldukça iyi bildiği noktaları karanlık ve renk içinde değişiyor, dönüşüyorlar. Koyu tonlamalar ve gölgelerle yeni boyutlar, derinlikler kazanan bu noktalarda santçının ‘Dönüşüm’ adlı sergisinde bir araya getiriyor.

Yorumlar

Popüler Yayınlar