Magnum Fotoğrafçısı Thomas Hoepker’in Sergisi İstanbul'da

Leica Gallery İstanbul, Magnum fotoğrafçısı Thomas Hoepker’in “Ani Bir Zafer” başlıklı, sergisi ile ağırlıyor. 

Sergi, “Ani Bir Zafer” adını 17. yüzyıl filozoflarından Thomas Hobbes'un “Belki mizah bizi daha esaslılarına götürecek ani bir zaferdir” cümlesinden alıyor.

Sergide yer alan seçki efsane boksör Muhammed Ali’nin 1966 yılında çekilen karelerinden, 11 Eylül 2001’de insanın yarattığı zulüm ile insan ruhunun hafifliğini bir araya getirdiği tarihe damga vurmuş fotoğrafına kadar Hoepker’ın siyasi ya da gündelik konulara sıra dışı açılardan yaklaşan eserlerinden oluşuyor.
Sergi, 24 Mart-3 Haziran 2017 tarihleri arasında Leica Gallery İstanbul’da ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Thomas Hoepker, 1936’da Münih’te doğdu. Sanat tarihi ve arkeoloji eğitiminin ardından 1960-1963 arasında Münchner Illustrierte and Kristall için sözleşmeli fotoğrafçı olarak çalıştı. 1964’de foto muhabiri olarak Stern dergisinin kadrosuna girdi. 1974-1976 arasında, karısı gazeteci Eva Windmoeller ile önce Doğu Almanya'da, ardından Stern dergisi temsilcileri olarak New York'ta çalıştılar. Hoepker 1978'den 1981'e kadar GEO dergisinin Amerika baskısının fotoğraf direktörlüğünü yürüttü. 1987-1989 arasında Hamburg'da Stern dergisinin sanat yönetmeni olarak görev yapan Hoepker, New York'ta yaşamakta. İkinci karısı Christine Kruchen ile birlikte Easter Adası ve Arjantin buzulları hakkında televizyon belgesellerinin yönetmenliği ve yapımcılığını üstlendi.

Yorumlar

Popüler Yayınlar