Leica Akademie'de Sokak Fotoğrafçılığı Atölyesi

Bu atölyede Getty Images exclusive fotoğrafçısı Emre Ogan 18-19 Mart 2017’de 2 gün “Leica Akademie İstanbul”un eğitim salonunda ve İstanbul'un en eski semtlerinden biri olan Balat sokaklarında uygulamalı olarak sokak fotoğrafçılığı eğitimi verecek. 

Deneyimli veya sokak fotoğrafçılığı ile fotoğraf sanatına adım atmak isteyen katılımcılar bu atölyede sokak fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gerekenler, nasıl yaklaşılmalı, izin alınmalı mı? hangi makine ve objektifleri kullanmalı? vb. gibi teknik ve pratik çeşitli konularda bilgilendirilecek ve sokak fotoğrafçılığının püf noktaları anlatılacaktır. 


Atölye boyunca sokakta çekilen fotoğraflar atölyenin ikinci gününde Adobe Lightroom programıyla değerlendirilecektir.

Leica M kameralar, ilk Leica M ile 1954 yılından itibaren klasik sokak fotoğrafçılığı ile eşanlamlı olmuştur. Katılımcılar; Leica M10, M240, Q ve T modelleri ile Balat sokaklarında deneme çekimi yapabileceklerdir.

Program:
1.gün (18 Mart Cumartesi) 
11:00 Leica Akademie İstanbul’da buluşma, tanışma, teknik ekipmanlar; aynasız fotoğraf makineleri ve objektifler, konuya yaklaşma, hızlı odaklama, zonefocus, teknik bilgiler,
telif hakları, etik kurallar, püf noktalar, soru cevap.

12:00 Çekim için yola çıkış ve fotoğraf çekmeye başlama, çekimler sırasında danışmanlık. (Araç Leica tarafından sağlanacaktır.)
13:30 Yemek molası, sohbet.
14:30 Fotoğraf çekimine devam.
18:00 Gün sonu.

2.gün (19 Mart Pazar)
14:00 Leica Store İstanbul’da buluşma, Leica ürünleri hakkında bilgi alma, stüdyonun tanıtımı, akademiye geçiş.
14:30 Lightroom hakkında kısa bilgilendirme.
15:00 Her katılımcının Balat workshop’unda çektikleri fotoğraflardan getirecekleri 5-10 adedinin Lightroom’da işlenmesi, eksi ve artıları hakkında değerlendirme yapılması, sokakta çekilen fotoğrafların stok fotoğraf sitelerinde satılabilme şartları.
17:30 Leica Akademi Katılım Belgeleri’nin dağıtımı.

EĞİTMEN: EMRE OGAN
Emre Ogan’ın fotoğrafa ilgisi ortaokul yıllarında başlamış 1975 yılında fotoğraf sanatçısı Gültekin Çizgen’in atölyesinde önce karanlık oda şefliği daha sonra da çekim asistanlığı yapmıştır. 1977 yılında profesyonel tanıtım fotoğrafçısı olarak reklam sektöründe kendi atölyesinde hizmet vermeye başlamıştır. 1998’de merkezi Newyork’ta bulunan GPA (Global Photographers Assignment) ile sözleşmeli fotoğrafçı olarak çalışmaya başlamış ve bu kanalla ABD’nin önde gelen sanayi kuruluşlarına yurt dışında ve içinde çekimler yapmış, halen de devam etmektedir. NBA’nın Türkiye’deki organizasyonlarının sözleşmeli fotoğrafçısıdır. 2006 yılında Istockphoto ile stok fotoğrafçılığına başlamış ve şu anda Getty Images Exclusive fotoğrafçısıdır. Halen İstanbul’da kendi atölyesinde Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına profesyonel tanıtım fotoğrafları çekmekte, aynı zamanda da fotoğrafa ilk başladığı yıllardaki tutkusu olan sokak fotoğrafçılığına devam etmektedir. Çeşitli fotoğrafçılık dallarında workshoplar düzenlemekte ve kişiye özel fotoğraf eğitimleri vermektedir. Birçok üniversite ve dernekte fotoğraf seminerleri vermiştir.

Çalışmalarından örnekler: http://www.ogan.com/

Seminer Katılım Koşulu:
*Fotoğraf makinesine sahip olmak(Leica kamera şartı yoktur).

Atölye ücreti: KDV dahil 450 TL, öğrencilere 350 TL’dir. 
Katılım 15 kişi ile sınırlıdır.

Havale Adresi: 
DOĞUŞ FOTOĞRAF VE KAMERA EKİPMANLARI A.Ş
Garanti Bankası İstanbul Kurumsal Şb.
TR41 0006 2000 3810 0006 2588 46

*Dekont; leica@dogusgrubu.com.tr e-posta adresine 15 Mart Çarşamba gününe kadar gönderilmedir. 

Kayıt ve iletişim bilgisi için: (0212) 230 88 98 - leica@dogusgrubu.com.tr

Yorumlar

Popüler Yayınlar