Dora Günel Güz Gülleri Fotoğraf Sergisi

İzzet Baysal Huzurevi sakinleri, Güz Gülleri adını verdikleri gazetede; aşkları, iş deneyimleri, askerlik günlerini kısacası anılarını bugünden geçmişe bakarak genç kuşaklar için yazdılar. Toplumsal, ekonomik ve kültürel farklılıkların biçimlendirdiği, geçmişte birbirinden ayrı duran yaşamlar arasındaki mesafe, kendi deyimleriyle “son durağa” geldiklerinde iyiden iyiye belirsizleşmişti. Modernite onları aynı çatı altında buluşturmuş, geriye tek bir şeyin telaşı kalmıştı: geçmişi hatırlamak, sorgulamak, hatalarıyla, başarılarıyla genç kuşaklara aktarabilmek, hatırlamak ortak bir konuşma konusunun kıvılcımıdır ve iletişim bi kez başladı mı insanlar birbirlerinin insan olduklarını yeniden keşfederler... 

http://www.afsad.org.tr


Dora Günel
1957 Kaman doğumlu. Fotoğrafa 1978 yılında AFSAD'a (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) katılarak başladı. Fotoğrafları ilk defa "Türkiye'de Kadın" isimli sergide yer aldı. 1982-1985 yılları arasında AFSAD Yönetim Kurulu'nda görev aldı. Fotoğraf Vakfı Kurucuları arasında yer alıyor.
AFSAD bünyesinde "Ankara" ve "Denizi Yaşayanlar" adlı belgesel fotoğraf projelerine katıldı.
1995 yılında "Birikimler" isimli kişisel sergisini gerçekleştirdi. "Birikimler", "Karadeniz", "Dar Sokaklar Sıcak İnsanlar" adlı saydam gösterilerini yaptı. Fotoğrafevi, İfsak, Fotoğraf Vakfı gibi kurumlarda eğitim seminerleri verdi. Fotoğrafta fotoöykü üzerine yoğunlaştı ve bu konuda fotoğraf atölyeleri gerçekleştirdi.
Büyük Marmara Depreminde Dayanışma Gönüllüleri ve Enfants du Monde grubu ile düzenlenen Fotoğrafçı Çocuklar atölyesinin tüm çalışmalarında görev aldı.
Kemal Cengizkan ile birlikte İçkalpakçı Çıkmazı- Bir Sokağın Monografisi adlı çalışmayı gerçekleştirdi. Bu çalışma sosyologlar Gamze Toksoy, Gülay Kayacan ve Ebru Soytemel ile tamamlanarak 2002 yılında kitap haline getirildi. Sergi Türkiye dışında Berlin- Almanya, Gras- Fransa ve Kıbrıs'ta da izlenime sunuldu.
Daha sonra yine bir semt kültürü üzerine hazırlanan fotoöykülerden oluşan Kadırga: Müseccel Marka isimli çalışmasını tamamladı. Bu çalışma da İfsak'ın düzenlediği Fotoğraf Bienalinde ve Fotoğraf Vakfı'nın düzenlediği Ulisfotofest'de (Uluslararası İstanbul Fotoğraf Festivali) gösterildi. 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Kadırga Meydanında izlenime sunuldu.
Annesinin ölümünden yola çıkarak Doğum, Yaşam, Alzheimer, Ölüm isimli projeyi gerçekleştirdi. İzzet Baysal Huzurevi'nde Sosyolog Gülay Kayacan ile yaptığı Güz Gülleri adlı çalışma 2008 yılında İstanbul ve Çanakkale'de sergilendi.
Modern hayatın profesyonel iş ortamı ve gündelik hayattaki izlerini incelediği “UNVAN-SIZ” isimli fotoğraf albümü Mayıs 2012’de ESPAS yayınları tarafından yayınlandı.

Yorumlar

Popüler Yayınlar