İlham Veren Projelerde İlk Konuk Zararsız Haller ile Demet Açıkgöz

Foto Gaste Blog bundan böyle instagram vb. platformlarda kadrajına takılan ilham veren projelerin sahipleri ile söyleşiler yapacak. İlham veren projelerin ilk konuğu @zararsizhaller isimli instagram hesabı için cesur fotoğraflar üreten Demet Açıkgöz.

Merhaba Demet, zararsız haller projesi ya da fikri nasıl oluştu?
Dershanede, üniversiteye hazırlanırken “Zararsız haller içindeki kadınlar.” diye bir yazı yazmıştım. Aslında o hikaye fotoğraflarıma isim verdi diyebiliriz.

Fotoğrafla ilk tanışman nasıl oldu ve hayatında nasıl bir yer kaplıyor?
Fotoğraf bizim ailemizde her zaman vardı, babam ve dedelerim de fotoğrafa meraklı insanlar… Hep çekiyordum (fotoğraf makinası bana verildiğinde yani:) ama sürekli çekmek istediğimi farkettiğimde 2007’nin sonu, 2008’in başıydı sanırım ailemle Polanezköy’e gitmiştik, orada annem ve babamın arkadaşlarının çocuklarını çekmiştim, herkes “ayh çok güzel” falan diyordu, halbuki elde kötü kameralı telefonlar vardı… 

Muhafazakar bir ülkede erotik ya da nü fotoğraflar çekmek ve paylaşmak zor olsa da genel olarak tepkiler nasıl? Belki de sandığımız kadar kötü durumda değilizdir. 
İlk tepkiyi babam verdi bana çocukluk arkadaşımı çektiğim fotoğrafları görünce “Alırım elinden o makineyi bir daha çekemezsin” dedi. Ben de ne cesaret bilmiyorum ama “Buna alışsan iyi olur, ‘çıplak erkek de çekeceğim’” demiştim. Sonra bir daha hiçbir şey söylemedi, şimdi fotoğraflarımla gurur duyuyor. Aileden çıkıp topluma gelirsek, Zararsız Haller’in erişim ve etkileşim rakamları gayet belli, insanlar beğeniyor, mesajlar atıyor lakin beğenmeye korkuyorlar, aslında herkes kendi içinde bunun normal olduğunun farkında, “olur da beğendiğim görülürse insanlar ne der” kafasındalar.  Ayrıca, bir yandan da sürekli şikayet ediliyorum, çözemedim insanları. 

Çekimlerden önce kafanda belli bir konsept belirliyor musun, ön hazırlık süreci oluyor mu?
Yalan söylemeyeceğim, bazen oluyor günlerce hazırlanıyoruz…, Kıyafetler, makyaj fikirleri, mekanlar vs. bazen ise “Ya sen böyle çok güzelsin bugün, gel birkaç fotoğraf çekelim” diyor spontane takılıyorum. 


Fotoğrafta olmazsa olmazın nedir? Hangi detaylara önem verirsin? (Işık, kompozisyon, konsept, model vb.)
İnsan… Ben bir türlü sevedim kuş, böcek, çiçek çekmeyi. Güzel bir manzara veya mekan varsa oraya ruhunu veren insan oluyor bende. Sadece bundan vazgeçemem. 

Sınırsız demesek de hatırı sayılır bir bütçen olsa hangi modelle hangi ülkede çalışmak isterdin? 
Ah, öyle düşününce aklıma bir sürü model geldi… Denise Bidot hayran olduğum bir plus model, sanırım onunla çalışmayı çok isterdim. İnsanların kadın vücudunun standart olması gerektiğini düşündüğü algılarını kırmak için… Zararsız Haller’de ne kadar plus model kullanmak istesem de bir türlü anlaşamadık insanlarla… Bir de bakışlardan sanıyorum Bella Hadid ile çalışmak isterdim, o kadının donuk bakışları ve her kalıba girebilecek olması insanı heyecanlandırıyor. Ünlü bir markadan tek rengin hakim olduğu ve tercihin sana bırakıldığı bir proje sipariş edilmiş olsa senin rengin ne olurdu?
Siyah.

Sosyal medya özellikle instagram fotoğrafçılar için iyi bir sunum aracı olduğu kadar fotoğrafı hızlı tüketen bir mecra? Senin fikrin nedir?
İnsanlar emek veriyor, bir anda dünyanın bir ucundaki insanın önüne işlerini serebiliyorlar. Hızlı tüketim doğru tabii, bir hafta fotoğraf koymasanız ölü hesap ilan ediliyorsunuz. Bir yandan ise sizi sürekli üretmeye teşvik ediyor. Ben de tam olarak iyi mi kötü mü karar veremedim :)

Makina ve ekipmana mı, fotografik gözünü eğitecek etkinliklere mi (sergi, sunum, sinema, kitap vb.) önem verirsin.
Ayrım yapamam beni besleyecek bir şeyler olmazsa en iyi ekipmanlar da bir işe yaramaz sonuçta. Lakin 9 sene de şunu öğrendim, herkes her şeyle güzel fotoğraf çekebiliyor. Önemli olan göz, his. 

İlham veren takip ettiğin fotoğrafçılar var mı?
Bir isim söyleyemeyeceğim sanırım, birçok fotoğrafçıyı, birçok açıdan takip ediyorum. Kimisinin renkleri, kimisinin ışığı kullanması, kimisinin ise modele bakış açısını…

Dünyada ve ülkemizdeki fotoğraf gündemini takip eder misin ve hangi mecralardan ?
Deviantart’la takibe başladım, sevdiğim fotoğrafçıların ya da sanatçıların sergilerine gitmeye özen gösteriyorum. Lakin genel olarak internette hesapları üzerinden takip ediyorum.

Fotoğraçılıkla ilgili en son hangi kitabı ya da sürekli yayını aldın?
Bir ara sürekli İZ alıyordum, şimdi süreklilik arz eden bir yayın yok benim için. 

Zararsız haller konsepti dışında da fotoğraflar üretiyor musun? (örneğin mimari, belgesel vs.)
Kendi kişisel hesabımda çekiyorum genelde mimari oluyor, bunun için fotoğraf makinası kullanmıyorum anlık oluyor, ne yazık ki. 
Zararsız haller yoluna dijital mecralarda mı devam edecek? foto kitap ya da sergileme düşünüyor musun?
Sergi güzel olur, o gün elbet gelecek…  Lakin Zararsız Haller’den sürprizler beklemek yanlış olmaz :)

http://zararsizhaller.com
www.instagram.com/zararsizhaller

Yorumlar

Popüler Yayınlar