Zagreb Fotoğraf Beşlisi Sergisi İstanbul Fotoğraf Galerisinde

KREŠIMIR KOPČIĆ , Ksenija Španec , Max Juhasz , Neda Rački , Tomislav Hajek adlı Zagrebli beş fotoğraf sanatçısının eserlerinden oluşan “Zagreb Photographic Quintet” adı fotoğraf saergisi 1 Şubat 2015 Tarihinde İstanbul Fotoğraf Galerisinde açılıyor.

Beş Zagrebli fotoğraf sanatçısının fotoğrafik anlayışı klasik anlamda siyah beyaz fotoğraf disiplinine dayanıyor. Balkanlar ve doğu Bloğu sanatçılarının duyarlı yaklaşımına has eserler salt fotografik anlatımdan öte izleyiciyi kendi yolculuğuna çıkaracak güçlü bir estetik yapıya sahip.


Ksenija Španec , 
ilk ilgi noktası çiçek ve bitki fotoğrafçılığı olmak üzere, çeşitli konularda fotoğraflar üretti. Analog kameralar kullanan Hırvat fotoğrafçılardan oluşan bir grup olan Kadar 36 üyesidir.
Ksenija, eserlerini doğduğu yer olan Zagreb'de, ABD ve İtalya'da sergiledi.


KREŠIMIR KOPČIĆ
Sekiz yıldır işi nedeniyle Helsinki'de yaşıyor, ve bu şehirde ayak basmadığı çok az yer var. Leica kamerasıile yaptığı bu sonsuz yürüyüşler ile
şehrin gizi cevherlerini keşfetmeyi öğreniyor ve bu çalışmaların sonucunda büyük fotoğraf serileri üretiyor.


Max Juhasz 
1991 yılında Hırvatistan'daki savaş sırasında fotoğraf çekmeye başladı. Yapıtlarında basit film kameraları kullanıyor. Fotoğrafik kolektif 'KADAR 36'nın kurucu üyesi ve Hırvat Görsel Sanatçılar Derneği (HDLU) üyesidir. Hırvatistan'ın Zagreb kentinde yaşıyor ve çalışıyor.


Neda Rački
Zagreb Fotoclub üyesidir. 2007 yılından beri fotoğrafçılık alanında aktif olarak ilgilenmektedir. 50'den fazla ülkede 116 ödül ve 3 Grand Prix kazandı ve Hırvat ulusal fotoğraf ödülü "Tošo Dabac" a (2013) layik görüldü. Zagreb ve Rijeka'da yedi kişisel sergi açtı, yurtiçi ve yurtdışında birçok sergiye katıldı. İşlediği konularda ana motif insan, şehir ve sessizliktir.Neda Rački, EFIAP/g (Excellence Internationale de l' Art Photographique, gold) ödülüne layık görülmüştür..

Tomislav Hajek 
Zengin deneyime sahip bir fotoğraf tutkunu.18 yaşındayken fotoğrafçılığa ilgi duymaya başladı. Okul yıllarında fotoğraf muhabiri olarak çalıştı. Son 35 yıldır Zagrep'de yaşıyor ve çalışıyor. Sokak fotoğrafçılığı, portre ve nü fotoğrafları çekmektedir.. Sergilenen tüm fotoğraflar film kullanan analog kameralar ile çekilmiştir.

Yorumlar

Popüler Yayınlar