Nazım'ı Yazanlar Fotoğraf Sergisi

Doğumunun 115. yılında Nâzım'ı yazan 121 isim büyük şairin hikâyesini yeniden anlatıyor. 
Nâzım’ı Yazanlar projesi, Nâzım Hikmet'in yaşamı, yapıtları ve siyasi mücadelesi hakkında kitaplar kaleme almış, şiirden müziğe, resimden sinemaya eserlerinde Nâzım izini günümüze kadar taşımış isimleri bir sergi ve kitapta ilk kez bir araya getiriyor. Proje, Nâzım’ın şiirleri, umutları, aşkları, dostlukları ve mücadelesiyle çıkılan yolculukta birçok değerli yazar, sanatçı ve akademisyenin Nâzım çalışmalarına tanıklık etme olanağı sunuyor. 


Nilüfer Belediyesi, Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi ve İş Bankası Kültür Yayınları ortak çalışması sonucu hayata geçirilen projenin ana iskeletini şair hakkında yazmış veya yapıtlarında ona göndermeler yapmış yaşayan yazar ve sanatçıların portre fotoğrafları oluşturuyor. Fotoğrafları çekilen yazar ve sanatçıların fotoğraflar üzerine el yazılarıyla yazdıkları yazılar Nâzım’ın yaşam öyküsünün ve yapıtlarının inceliklerini izleyicilere hatırlatıyor

Sanat yönetmenliğini Attila Durak, editöryel konsept ve metin kurgusunu Murat Gülsoy ve Zeynep Uysal'ın üstlendiği proje Nâzım Hikmet'i geçmişten bugüne ve bugünden geleceğe taşımayı amaçlıyor. Nâzım’ı farklı bir açıdan görme ve yazdıklarının dışında da algılama fırsatı sunan projenin fotoğrafları Attila Durak, Kemal Aslan ve Ersin İleri'ye sergi ve kitap tasarımı ise Abdullah Yaşar'a ait. Projenin ilk sergisi ise Nâzım Hikmet Kültürevi'nde çalışmada yer alan birçok sanatçının katılımıyla açılıyor. 

17 Ocak 2017 Saat: 18:00
Sergi Süresi: 17 Ocak - 17 Mart 2017
Nâzım Hikmet Kültürevi:
Yüzüncü Yıl Mah. Uğur Mumcu Buvarı No: 7 Nilüfer Bursa Tel: 224. 413 27 

Yorumlar

Popüler Yayınlar