Kurt Hutton ve Resimli Dergiler Özelinde Fotojurnalizm Tarihi

Fotoğrafın ilk dönemlerinden 1970’lerin ortasına dek güncel olaylara ve dünyanın farklı noktalarındaki yaşama dair bilgilerin yaygınlaşmasına zemin hazırlayan en önemli mecralardan biri olan resimli dergiler, uzunca bir zamandır ortalıktan kaybolmuş durumdalar. Özellikle 1930’lu ve 40’lı yıllarda bu tür dergiler için ürettiği fotoröportajlarla döneminin önde gelen isimlerinden biri olan Kurt Hutton’ın Leica Gallery İstanbul’daki sergisi bağlamında gerçekleşecek bu seminer, olayları fotoğraflarla hikâye etmenin en özel araçlarından biri olan fotojurnalizmin tarihsel sürecine hızlı bir bakış niteliği taşıyor. Bu zengin tarihin köşetaşlarına ve Hutton’ın üretimleriyle bu tarih içerisindeki konumuna değinecek semineri takiben katılımcılarla kısa bir sergi turu da gerçekleştirilecek.

14 Ocak Cumartesi 11:00 - 14:00 arasında

Eğitmen: GAPO (Refik Akyüz & Serdar Darendeliler)Geniş Açı Proje Ofisi (GAPO), Geniş Açı Fotoğraf Sanatı Dergisi'nin 10 yıl-50 sayılık (1997-2006) yayın hayatına son vermesinin ardından, bu süreçte kazanılan deneyim, bilgi birikimi ve ilişkiler ağıyla fotoğraf alanında başka projeler gerçekleştirmek amacıyla Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler tarafından 2007 yılında kuruldu. GAPO, ulusal ve uluslararası
sanat kurumlarıyla işbirliği içinde etkinlikler (sergiler, projeksiyonlar, atölyeler, eğitim programları) düzenliyor ve bunlarla ilgili yayınlar yapmanın yanı sıra fotoğrafçılara danışmanlık hizmeti veriyor, gezici sergiler ve paralel etkinliklerinin koordinasyonunu yapıyor ve çağdaş fotoğraf özelinde fotoğrafla ilgili her seviyeden katılımcıya yönelik vizyon geliştirme atölyeleri düzenliyor.

Katılım 25 kişi ile sınırlıdır. Ders ücreti 100 TL’dir. Kayıt için leica@dogusgrubu.com.tr’ye e-mail atabilir ya da 0212 230 88 98 numaralı telefondan Leica Store’a ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Popüler Yayınlar