Kurt Hutton'un Sergisi Leica Gallery'de

Foto muhabirliğinin öncülerinden ve fotoğrafları ile tarihe ışık tutan foto muhabiri Kurt Hutton’ın eserleri Leica Gallery'de Sergilenecek. Dünyanın birçok ülkesinde yoğun ilgi ile karşılanan “Strazburg’dan Londra’ya – Hübschmann’dan Hutton’a” başlıklı sergi, 29 Aralık 2016- 11 Mart 2017 tarihleri arasında görülebilir.

Leica Gallery İstanbul, İngiltere’de fotojurnalizmin kurucularından kabul edilen Kurt Hutton’ın Türkiye’deki ilk sergisine ev sahipliği yapıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’dan kaçarak İngiliz vatandaşlığına geçerken korunma amaçlı ismini değiştiren Hutton’ın eserleri bizi savaş sonrası İngiltere’ye götürüyor. Picture Post dergisinin kuruluşunda büyük rol oynayan Hutton’ın 35 mm objektifinden dönemin Avrupa’sını izliyoruz. 
Sergi, Hutton’un “Bir fotoğrafçı için fotoğrafını çektiği kişilerin kendisine bir anlam ifade etmesi gerekir, işte o zaman o kişilerin kendileri adına konuşan bir fotoğrafını çekebilecektir” cümlesiyle özetlediği sanatsal yolculuğundan kesitlerden oluşuyor. Sergide, ayrıca Hutton’ın Leica fotoğraf makinesi ile çektiği, İngiliz işçi sınıfının hayatı ile refah içinde yaşayanların hikâyelerini gözler önüne seren fotoğraflar da yer alıyor. Weekly Illustrated, Picture Post dergilerinde 900’ün üzerinde fotoğraflı makalesi yayınlanan Kurt Hutton aynı zamanda foto muhabirliğinin de kurucuları arasında gösteriliyor.

Yorumlar

Popüler Yayınlar