Güneş Baskı Tekniği ile Günebakan Sergisi

Günebakan sergisi yaklaşık on yıllık bir deneyimin ürünü. Azıcık kimyasallarla oynama dürtüsü, azıcık da karanlık odanın klastrofobik atmosferinden kaçıp güneşe çıkma arzusu, beni fotoğraf baskı yöntemlerinin en eskisiyle, güneş baskı tekniği ile tanıştırdı. Bu teknik üzerine çalışırken fotoğrafların hapsoldukları kara kutudan ışığa koşma serüvenine ortak olduğumu gördüm. Hakikaten ışıkla boyuyordum fotoğrafları. Hem de sıcak yaz güneşiyle... İlkin güneş kağıdı yakıp kavuruyor, ardından kahverengi izler bırakarak kayboluyordu. İşte görüntülerin öyküsü de böyle başlıyordu. Güneş, “günebakanlara” nasıl hayat veriyorsa, görüntülere de öyle hayat veriyordu. 

Sergiye konu olan fotoğraflar ise, farklı zaman ve mekanlarda çekilmelerine karşın hepsindeki ortak nokta “kent ve sokaklar”. Kentlerin, hele bir de kıymeti bilinen, korunan kentlerin sokakları size şaşırtıcı, hatta büyülü anlar yaşatır. Bu duygunun peşinden koşmaktan hiç yorulmazsınız o yüzden.

Funda Börtücene Öztürk

www.tosca.com.trFUNDA BÖRTÜCENE ÖZTÜRK 

1965 yılında Ankara’da doğdu. 1988 yılında ODTÜ Fen ve Edebiyet Fakültesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. 1999-2003 yılları arasında ODTÜ’de Kültür İşleri Müdürü olarak görev yaptı. Fotoğrafa 2004 yılında Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) tarafından verilen temel fotoğraf eğitimi ile başladı. Fotoğraf baskıda alternatif tekniklere yönelmek amacıyla 2006 yılında Güneş Baskı Teknikleri atölyesine katıldı. O tarihten bu yana yoğun olarak güneş baskı teknikleri üzerine çalışmakta ve fotoğraf üretmektedir. AFSAD üyesidir. 

Katıldığı Atölyeler: 
AFSAD, “Zone Sistem”, Gökhan Demirer
Galata Fotoğrafhanesi, “Yaratıcı Fotoğraf”, Orhan Cem Çetin 
Fototrek Fotoğraf Merkezi, “Bir Semti Anlatmak:Balat” 
AFSAD, “Karanlık Oda”, Gül Ezen 
AFSAD, “Güneş Baskı Teknikleri” , Cenap Saryal 
AFSAD, “Belgesel Fotoğraf”, Özcan Yurdalan 
AFSAD, “Kompozit Fotoğraf”, Cengiz Engin

Karma Sergiler: 
AFSAD 2005 Yılı Üye Sergisi, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Ankara
Kadınlar için Kadınlar Tarafından Çağdaş Sanatlar Merkezi, 2006
Adliye’de Birgün, Ankara Adliyesi, 2008 
Güneş Baskı Teknikleri Atölyesi Sergisi, Afsad, Ankara, 2009
Kompozit Fotoğraf Teknikleri Atölyesi Sergisi, YaP-PoZ.., Afsad, 2009 
“Güneş Yanığı”, Güneş Baskı Fotoğraf Sergisi, Ankara Mimarlar Derneği, 2009

Yorumlar

Popüler Yayınlar