Cemil Batur Gökçeer ile Bir Fotoğraf Kurgu Atölyesi

"Anlatımı oluşturan parçalar -bir durum ya da duyguyla karşılaşmamızda olduğu gibi- birçok unsurun uçlarına dokunarak, kimisinden fırlayıp kimsine saplanarak gelişir ve bu hareketler boyunca katettiği yolda varlığını belirginleştirir. Her anlatımın özgünlüğü de muğlaklığı da kendi iç mekanizmasından başka bir yerde bulunamayacak olan sorulara değerek ve kendince çözümler üreterek ilerler. Tüm bu temas eden yerler, anaya göz kırpabilir, kamuya heyheylenebilirler... Sorunun bir yanı “sadakatte” takılır kalır; kırmızı renkle ilgili artık yeni düşüncelere (yo hayır bence hislere) sahiptir. Hepimizin ayrı ayrı hallerinde kesişmelerimizi  bulmak güzel olabilir; ama daha da kıymetlisi, hiç benzemeyen yanlara duyacağımız hayret olur hep."


Cemil Batur Gökçeer'in yürütücülüğünde gerçekleşecek Örümcek'e katılmak için temel fotoğraf bilgilerine sahip olmakla birlikte anlatmaya meraklı, anlatıya koca kulaklı olmak yeterlidir. 
Bu atölyede bir fotoğrafın diğer fotoğraflar arasından nasıl sıyrılıp size doğru yaklaştığını, yanına, altına, üstüne hatta içine başka fotoğrafların nasıl eklenip eklenemeyeceği gibi sorulara cevap ararken bir araya gelen bu görüntülerle anlamlı kurgular örülmeye çalışılacak. 

http://kaatolye.com/

Yorumlar

Popüler Yayınlar