Doğu'nun Gizemli Dengesi

Olympus Galeri'de 24 Kasım - 31 Aralık 2016 tarihleri arasında Görgün Özdemir ve Tayfun Özdemir’in Doğu'nun Gizemli Dengesi isimli fotograf sergisi izlenebilecek. Sergi 24 Kasım 2016 Perşembe günü saat 19:00'daki kokteyl ile açıldı.

Sergi hakkında
Sadece yolda olmak, “evinden, yurdundan” uzakta olmak, günlük rutinini kırıp bunun dışında (bir süre için de olsa) yaşamak tek başına önemli bir uğraş, yaşam biçimi olmakla beraber, bunu yapan hiç kimseye yeterli gelmedi. Gezmekle birlikte paylaşmak da önem kazandı. Söz, yazı, resim, gravür, fotograf, film ya da video vb yollarla yaşananlar, görülenler, tanışılanlar, heyecanlar, öğrenilenler ilk seyahatlerden bugüne anlatıldı, gösterildi, aktarıldı. Seyahatler, seyahatnameler her daim mecrasını buldu; "gitmeyenlere", "daha önce gidenlere", "daha sonra gideceklere" sözle, yazıyla ya da görüntüler aracılığıyla ulaştı.


Fotograf ve hareketli görüntü henüz dünyaya gelmemişken seyyahlar yine yolları tepiyorlar ve dönüşlerinde - ki dönmek de ayrı bir yazı konusudur - söz ve yazıyla yolculuklarını, deneyimlerini paylaşıyorlardı. Yolculuklarda edindiklerini, bilgilerini, görgülerini, yeni ya da farklı yaşam algılarını paylaştıkça çevrelerinde, toplumlarda değişim ve dönüşümlere yol açabiliyor, önyargıları değiştirebiliyorlardı. Günümüzde böyle bir değişim dönüşüm yaratmak elbet çok zor. Ama yine de paylaşmak, anlatmak, göstermek vazgeçilmez bir uğraş.

Hele ki bu yolculuk, bu paylaşım “gizemli bir dengeyle” var olan bir diyar olan Hindistan üzerineyse…

Farklı etnik yapısı, inançları, dilleri, gelenekleri, görenekleri, kıyafetleri renkleri, festivalleri ile karmaşa içinde yaşayan fakat bir o kadar kendi içindeki dengeyi oluşturmuştur. Tüm bu mistik, gizem ve sırların buluştuğu topraklar oralara yolu düşenleri etkiler, hayrete düşürür, büyüler, hayal kırıklığına uğratır, adeta içine çeker ve kendine hayran bırakır.

Bu “gizemli dengede” bilgeliğin yol arkadaşı cehalet, zenginliğin can dostu sefalet olabilir. Gürültünün kalabalığın karmaşanın içinde sessiz sakin bir iç dünyaya yolculuk da mümkündür, en renkli geleneklerin içinde huzurlu bir sadelik de… Ölümün bile yeni bir başlangıç kabul edildiği inanışın merkezinde “ne kadar pis” diyeceğiniz nehirde tüm dünyevi kirlerden arınmaya çalışan insanlarla da tanışabilirsiniz…

Bu sergi, dünyanın en renkli festivallerinden biri olan Holi süresince Hindistan yollarında bu “gizemli dengenin” peşindeki iki fotograf gönüllüsünün koşturmacadan uzak, sessiz sakin ancak bir o kadar da coşkulu fotograflarından oluşuyor…

Yorumlar

Popüler Yayınlar