Magnum'un Yeni Nesilden İlk Türk Davetlisi Onur Ercoşkun Büyük Buluşma İçin Fransa'daydı.

Tarkan başta olmak üzere Türkiye'de bir çok ünlü isimle çalışan, hem alaylı hem okullu olarak (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf) yaklaşık 20 yıldır
fotoğrafçılık yapan Onur Ercoşkun, Dünya'nın en büyük fotoğraf ajansı Magnum'dan gelen özel davetle geçtiğimiz günlerde Fransa Perpignan'daydı. 

Fotoğraf sanatçısı Onur Ercoşkun; Fransa'nın Perpignan şehrinde 1991'den beri yapılan Visa Pour L'image festivali kapsamında Dünya'nın en önemli fotoğraf ajansı Magnum'un kendi tarihinde ilk kez yaptığı özel fotoğraf görüşmelerine davet edildi.


Onur Ercoşkun, festivalde  2008-2009 yıllarında Obama'nın seçim sürecini takip etmiş, ardından Beyaz Saray'da Fotoğraf Direktörlüğü vekilliği yapmış, bu görevi bitirdikten sonra National Geo. dergisinde yetkili fotoğraf editörü olarak çalışmış ve halen Time Dergisi Uluslararası Fotoğraf editörlüğünü yapmakta olan ünlü fotoğrafçı Alice Garbiner ile 45 dakika süren özel bir görüşme yaptı. Normal görüşme süresi 15-20 dakika ile sınırlı olan Garbiner, Onur Ercoşkun ile özel olarak ilgilendi ve kendisinin "sanatçı" olarak adlandırdığını ve fotoğraflarındaki duyguyu çok sevdiğini, birlikte çalışmaktan zevk alacağını dile getirdi.

Türkiye'den daha önce Magnum ile çalışan tek fotoğrafçı Ara Güler olurken yeni nesil isimlerden seçilen ise Onur Ercoşkun oldu. Ercoşkun, 4 yıl boyunca Alice Garbiner danışmanlığında dünyanın çeşitli ülkelerinde insan ve sosya-politik konular üzerine farklı
projeler hazırlayacak. Bu projeler ise National Geo., Time gibi dünyanın en önemli dergilerinde yayınlanacak. Ekim, Kasım ve Aralık'da Türkiye başta olmak üzere Makedonya, Fransa, İtalya, İspanya, Avusturya, Almanya gibi ülkelerde çekimler yapacak ve sergiler açacak. 

Yorumlar

Popüler Yayınlar