Sinan Tuncay’ın İstanbul’daki İlk Kişisel Sergisi C.A.M. Galeri’de

Sinan Tuncay’ın İstanbul’daki ilk kişisel sergisi «Sentetik», sanatçının son üç yıl içinde hazırladığı fotoğraf ve video çalışmalarını bir araya getiriyor. Çekilen ve bulunan imajlarla oluşturulan detaylı kolajlar, ataerkil yapının şekillendirdiği toplumsal cinsiyete, melankolik bir Türk nostaljisi üzerinden yaklaşıyor. 
Sergi, yapay saçların titizlikle muhafaza edildiği ‘Sentetik Harem’in cinsiyet koleksiyonuyla açılıyor; sanatçının, kadın ve erkek temsili arasında duran eklektik bir arzu nesnesini kendi suretine uyarladığı otoportresiyle sona eriyor. 
«Sentetik», Minyatür Sanatı’ndan esinlenerek tek kaçışlı perspektife ters duran, iki ve üç boyut arasında seyreden, fotografik hiyerarşi dünyaları sunuyor. Gerçeği, minyatüre; kamuyu, özele dahil eden imajlar, seyirciyi, cinsiyetin modernite ve muhafazakarlık çelişkilerini deneyimlemeye
davet ediyor. «Sentetik», Türkiye’nin bekaret ve ataerkil erkek imajı etrafında fantazileşen heteronormatif yapısına dikkat çekiyor; suni cinsiyet dünyalarından bir çıkış yolu arıyor. 


Sinan Tuncay’ın C.A.M. Galeri’deki ilk kişisel sergisi 29 Eylül-29 Ekim tarihleri arasında galerinin yeni mekanında görülebilir.

Yorumlar

Popüler Yayınlar