GaleriBU, Sezonun İlk Sergisinde Art50.net Sanatçılarını Ağırlıyor.

GaleriBU, sezon açılış sergisi için Art50.net sanatçılarını ağırlıyor. 1-22 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek “PROFILER” adlı sergide Baysan Yüksel, Eda Emirdağ, Erim Bikkul, Genco Gülan, Karbon, Özge Yağcı, Saliha Yılmaz ve Taşkın Esin’in yapıtları yer alacak.


Küratörlüğünü İpek Yeğinsü’nün üstlendiği sergi, PROFILER sözcüğünün farklı anlamlarından yola çıkar. Yazılım mühendisleri dinamik program analizi sırasında birer PROFILER’a dönüşürken, kriminal alanda etkinlik gösteren PROFILER, bir suçun ardındaki potansiyel şüphelinin demografik özelliklerini tahmin eder. Sanatçı da gerek kendi içsel dinamiklerinin, gerek içinde yaşadığı toplumun bir tür PROFILER’ıdır; her bir yapıtında onu çevreleyen gerçekliğe dair ipuçlarının peşine düşer ve bu gerçekliğin evrileceği bir sonraki aşamanın «profilini» çizer.

Sergide Baysan Yüksel özgür iradeyi ve ikilemleri sorgulayan resimleriyle; Eda Emirdağ topluma ayna tutan video ve fotoğraflarıyla; Erim Bikkul kesme kağıt katmanlarıyla inşa ettiği figürlerle; Genco Gülan iktidar kavramına ironiyle yaklaşan heykeliyle; Karbon portre olgusunu yaşam/ölüm ikiliği üzerinden yorumladığı mekâna özgü yerleştirmesiyle; Özge Yağcı kadınlığa dair toplumsal baskıları ele aldığı asamblajıyla; Saliha Yılmaz farklı kimlikler yaratarak kurguladığı gerçeküstü portreleriyle; Taşkın Esin ise veriler üzerinden olasılık kavramını görselleştiren düzeneğiyle yer alıyor.


Art50.net, sanatçı, koleksiyoner ve tüm sanatseverleri aynı çatı altında buluşturan bir online çağdaş sanat platformudur. Takipçilerine zaman ve mekan kısıtlaması olmaksızın bağımsız ve yükselen sanatçıları ve orijinal sanat eserlerlerini keşfetme fırsatı sunarken sanatçılara görünürlük sağlayarak kariyerlerine destek olur. Online platformunun yanı sıra günlük yaşam alanlarında sergi ve etkinlikler düzenler. Art50.net sürekli genişlettiği dijital platformunda koleksiyonerliğe giriş bilgileri, sanat dünyasından uzmanlar ve sanatçılarla röportajlar, uluslararası sanat etkinlikleri ve sanat dolu kitap önerileri gibi bölümler ile koleksiyonerliği destekleyici ve bilgilendirici bir rol üstlenir.

Yorumlar

Popüler Yayınlar