Ahmet Ertug Photo Shanghai'da

Elipsis Projects 9-11 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Photo Shanghai’ya önemli Türkiyeli sanatçılardan Ahmet Ertug’un solo projesiyle katıldığını duyurmaktan mutluluk duyar. Sergilenecek işler arasında sanatçının büyük beğeni kazanmış kütüphane ve tiyatro serisinden fotoğraflar olacak.

Ahmet Ertug kültür mirası mekanlarını titizlikle fotoğraflayarak yapısal detayların ön planda olmasını sağlar. Farklı dönemlere ait kültür mimarisini ve farklı sosyal talepleri dikkatle belgelerken zaman kayıtları oluşturur. Büyük ölçekli renkli imgeler ile iç mekanları gösterirken insan tecrübesinin tarihi katmanlarını afişe eder; bu şekilde geçmiş ile günümüz arasında bir geçit oluşturur.

Ertug’un fotoğraflarında mimari mekanlar merkezde yer alır; sanatçı bu olağanüstü binaların baskın yapıları ve fiziksel hakimiyetini yakalar. Süjeleri insansız mekanlardır; tutku, deneyim sadece insanların izleri ile anımsatılır.


Ahmet Ertug (1949) İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır. Architectural Association’da (Londra) mimarlık eğitimini 1974’te tamamladı. 1980’den sonra Ertug tarihi anıtları ve kültür mirası alanlarını büyük format makine ile fotoğraflamaya kendini adadı. Saray, kilise, cami ve Roma, Bizans, Osmanlı İmparatorlukları’na ait önemli mimari mekanlarda geniş çaplı çalışmalar yaptı. Antik şehir, Avrupa tiyatroları, opera binası ve kütüphanelerde araştırmalarını sürdürdü. İşleri dünyanın birçok yerinde, farklı müze ve kurumlarda sergilenmiştir. Ertug’un işlerini sergileyen kurumlar arasında The Penn Museum (Pensylvania), Kunst Historiches Museum (Viyana), Bibliotheque Nationale de France (Paris), Musee Guimet (Paris), Istanbul Modern Museum (Istanbul), Elipsis Gallery (Istanbul), Polka Gallery (Paris), Riff Projects (Istanbul), Arkas Art Center (Izmir), World Monuments Fund Gallery (New York) vardır.

Elipsis Projects, Sinem Yoruk’un kurduğu, Londra merkezli bir inisiyatifir. EP güncel fotoğraf alanında yaratıcı ve sanat danışmanlığı alanlarında uzmanlaşan bir platformdur. Sanatçı, koleksiyoner ve kurumlarla çalışarak sanat eseri alımı, sanat programları, sergi yönetimi, pop-up sergi ve yayın konularında destek sağlar. Fotoğraf alanında uzmanlaşan Elipsis Gallery’i (Istanbul) kuran ve sekiz yıl yöneten Yoruk aynı zamanda on iki yıl boyunca faaliyet gösteren İstanbul’daki üretim laboratuvarı Atelier Elipsis’in eş kurucularından biridir.

Yorumlar

Popüler Yayınlar