"Istanbul Photo Awards 2016" Sergisi

Anadolu Ajansının bu yıl ikincisini düzenlediği uluslararası haber fotoğrafı yarışması ‘İstanbul Photo Awards 2016’ yarışmasının ikinci sergisi, Fatih Belediyesi’nin Fotoğraf Müzesi’nde açıldı.

"Istanbul Photo Awards 2016"nın, haber fotoğrafçılığının önde gelen isimlerinden oluşan jürisi Mart ayında bir araya gelerek, dünyanın birçok yerinden gelen yaklaşık 13 bin başvuruyu değerlendirmişti.Ön elemelerin ardından, jüri üyeleri içerik, estetik ve teknik açıdan, 2015'te dünyada yaşanan olayların, en güçlü fotoğraflarını seçti. "İstanbul Photo Awards 2016" yarışmasında, Suriyeli fotoğrafçı AbdDoumany'nin "Suriyeli Çocukların Yardım Çığlığı" başlıklı fotoğrafı, uluslararası jüri tarafından "Yılın Fotoğrafı" ödülüne layık görülmüştü.


SergeyPonomarev, New York Times için çektiği "Sığınmacılar" adlı fotoğrafı ile "Tekil Haber", SantiPalacios, GettyImages için çektiği "Avrupa’ya Ulaşmak İçin Riske Atılan Hayatlar" başlıklı fotoğrafı ile "Seri Haber" kategorilerinde birincilik ödülünün sahibi olmuştu.

IanMacNicol, "Kalp Şeklinde" başlıklı fotoğrafı ile "Tekil Spor" ve Valery Sharifulin, "Savaşçının Tarzı" başlıklı fotoğrafı ile "Seri Spor" dalında birincilik ödülü almıştı. MinzayarOo ise "Onur Ödülü" kazanmıştı.

Pulitzer ödülleri
Suriye'deki savaştan kaçan ve Avrupa'ya gitmeye çalışan mültecilerin Ege Denizi'nde karşılaştıkları dramı anlatan "Sığınmacılar" adlı fotoğrafı ile Istanbul Photo Awards'ta "Tekil Haber" dalında birincilik ödülünün sahibi olan New York Times'ın serbest fotoğrafçısı SergeyPonomarev, aynı fotoğrafla Pulitzer ödülünü de kazanarak yıla damgasını vurmuştu.

AA'nın ilk olarak geçen yıl düzenlediği yarışmada "Yılın Fotoğrafı" seçilen haber fotoğrafı da akabinde Pulitzer ödülünü kazanmıştı. Avustralyalı fotoğrafçı Daniel Berehulak, Ebola salgınıyla ilgili Liberya'da çektiği dramatik fotoğrafı ile Pulitzer'e layık görülmüştü.Sergi, 26 Haziran'a kadar Kadırga’da bulunan Fatih Belediyesi’nin Fotoğraf Müzesi’nde gezilebilecek.

Kaynak: http://www.fatih.bel.tr

Yorumlar

Popüler Yayınlar