Benİstanbul Fotoğraf Sergisi’nin Yeni Durağı, Macaristan

BenİstanbulYurt dışında Türkiye’yi temsil etmeye devam eden Benİstanbul Fotoğraf Projesi’nin 3’üncü sergisi, Macaristan’da açılıyor!  İlk olarak geçtiğimiz yıl Fransa’nın Nancy şehrinde, daha sonra da Mayıs ayında Uluslararası Nancy Bieanali’nde sergilenen Benİstanbul Fotoğraf Projesi; 3-10 Haziran 2016 tarihleri arasında Macaristan’ın Fertöd şehrindeki Esterhazy Şatosu’nda açılacak.  

Fotoğrafçı Niko Guido tarafından kurulan ve yaklaşık 3 yıldır İstanbul’un fotoğraflandığı Benİstanbul Fotoğraf Projesi 3’üncü yurt dışı sergisi; yakın zamanda kaybettikleri dostları Turgut Bozkurt anısına Macaristan’da açılıyor. Büyük müzisyen Joseph Haydn’ın 25 senesini geçirdiği ve en önemli eserlerini bestelediği Fertöd şehrindeki Esterhazy Şatosu’nda açılan sergi ile Benİstanbul Fotoğraf Projesi; yurt dışında Türkiye’yi temsil etmeye devam ediyor.  

Hızla değişen İstanbul’u, fotoğraflarla belgeleyerek tüm dünyaya ve gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlayan Benİstanbul Fotoğraf Projesi’nin Macaristan’daki sergisi; 3-10 Haziran 2016 tarihleri arasında Fertöd şehrindeki Esterhazy Şatosu’nda ziyaret edilebilir.


BENİSTANBUL FOTOĞRAF PROJESİ HAKKINDA
Her yıl 100’e yakın amatör fotoğrafçının katılımı ile gerçekleşen Benİstanbul Fotoğraf Projesi’nde amaç; çekilen fotoğraflarla İstanbul’un tarihi, çağdaş, gelişen ve değişen yüzünü belgelemek, tüm dünyaya ve gelecek kuşaklara aktarılacak bir arşiv oluşturmaktır. Her bir katılımcının kendi gözünden kendi İstanbul’unu fotoğrafladığı proje; mimari, portre, an, sokak ve belgesel gibi her türlü konuya açıktır. Siyah/beyaz, renkli, dikdörtgen, kare gibi çeşitli formatlarda çekilen tüm fotoğraflar, bir yıl boyunca projenin yaratıcısı ve yöneticisi Niko Guido tarafından değerlendirilir. Yılsonunda seçilen fotoğraflarla bir sergi açılır ve kitap çıkartılır. Bu projede fotoğraflarda aranan tek kriter İstanbul’da çekilmiş iyi fotoğraflar olmasıdır. Proje süresi boyunca her ay “ayın fotoğrafı“ seçilir, yılsonunda da “yılın fotoğrafı” seçimi usta fotoğrafçılardan oluşan bir jüri tarafından gerçekleştirilir. Benİstanbul Fotoğraf Projesi, İstanbul dışında da fotoğraflarını fotoğraf severlerle buluşturmaktadır. 2015 yılında Eskişehir ve Fransa’da başarılı iki sergi açılmıştır. 2016 yılında ise sergi Mersin ve Macaristan’a taşınacaktır. Bunların dışında Benİstanbul Ailesi, Nancy’de gerçekleşen Uluslararası Sanat Biennal’ine “Jeu t’aime Istanbul” adlı bir projeyle katılarak Türk fotoğrafını yurt dışında başarıyla temsil etmeye devam etmektedir. Benİstanbul Fotoğraf Projesi, İstanbul’u anlatmak kadar İstanbul’u anlamaktır. Bu proje ile katılımcılar İstanbul’u fotoğraflamanın yanında uzun yıllar sıkı dostlukların devam edeceği büyük bir aile oluşturarak, birlikte bir amaç için fotoğraf çekmenin keyfini yaşıyorlar

Bilgi için: www.benistanbul.com.tr

Yorumlar

Popüler Yayınlar