Sergi:Haliç ve Semtleri

Haliç; İstanbul’da Kâğıthane ve Alibeyköy derelerinin birleştiği yerde, tabanın çökmesiyle deniz sularının bu alanı kaplamasıyla oluşan iç limandır. 

Bereketli toprakları, bol balık, tatlı su dereleri ve şeklinden dolayı “Altın Boynuz” ismi bereket sembolü anlamında verilmiştir.


İstanbul’un tarihsel yarımadasıyla Beyoğlu semtlerini birbirinden ayırır. Haliç’in iki kıyısında Eminönü, Unkapanı, Cibali, Fener, Balat, Ayvansaray, Defterdar, Eyüp, Alibeyköy, Kâğıthane, Silahtarağa, Sütlüce, Halıcıoğlu, Hasköy, Kasımpaşa, Karaköy semtleri yer alır. 
Eyüp’teki Eyüp Sultan Türbesi ve Camisi, Pierre Loti Kahvesi, Fener’deki Rum Ortodoks Patrikhanesi, Bulgar Kilisesi, Aya Yorgi Kilisesi, Tekfur Sarayı, Cibali’deki Gülbaba Camisi, Balat’taki Surp Hiresdagabet Kilisesi vb tarihsel ve dinsel yapılar, tersaneler …
Haliç’in şekli yukarıdan bakınca gerçekten de bir boynuza benzemektedir. Eğer bir bahar ya da yaz günü, güneş doğarken Pierre Loti tepesinden Haliç’e bakarsanız, nasıl altın gibi parladığına şahit olursunuz. Altın boynuz adının buradan geldiği de iddia edilmektedir. “
Haliç ve Semtleri için yazılanlar bunlardı… Bir çok Fotoğraf meraklısının çekim için gittiği yerlerin başında Haliç semtleri, (Eyüp , Balat , Fener v.b.) gelir.


Değerli fotoğraf sanatçısı Timurtaş Onan’ın ışığı, paylaştığı bilgi birikimi ve oluşturduğu arkadaşlık ve heyecan sayesinde; Haliç semtlerini ve fotoğraf çekmeyi birlikte yeniden keşfettik.


Öğrendikçe heyecanlandık. Proje grubu olarak zaman zaman Pierre Loti tepesinden Haliç’e bakıp altın gibi parlayan boynuzu görmeye çalıştık.
Tarihsel ve dinsel yapıların bir arada toplandığı Haliç ve Semtleri’ndeki yaşamı izledik. Orada yaşayan güzel insanlarla tanıştık.
Bu etkileyici bölgeyi tanımak yaşadığımız anları biriktirmek ve sonsuza taşımak adına çekim günlerini hep sabırsızlıkla bekledik.
Proje grubu çekimlerinde, belki bir daha göremeyeceğimiz, arasak da bulamayacağımız birçok yerleri gördük. Bizlere dostluklarını esirgemeyen yardımsever semt sakinleri ile sohbet ettik. 


Gördüğümüz, elde ettiğimiz bilgilerin, biriktirdiğimiz anıların ancak çok az bir kısmını sizlerle paylaşabiliyoruz.
Bu muhteşem semtler için daha çok çekim ve sergi yapmamız gerekiyor.
Başka bir projede birlikte olmak umut ve arzusuyla…
Sergi katılımcıları adına Deniz Kaplan.

Yorumlar

Popüler Yayınlar